Raketa? Letadlo nad Sinají závadu nemělo, tvrdí Rusové

Havárie na Sinaji

Raketa? Letadlo nad Sinají závadu nemělo, tvrdí RusovéAKTUALIZUJEME 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruské letadlo společnosti Kogalymavia, které v sobotu havarovalo na Sinaji, nespadlo kvůli technické závadě, nebo selhání pilotů. Zástupce ředitele aerolinek Alexandr Smirnov uvedl, že jediným smysluplným vysvětlením havárie je vnější příčina. Tisková agentura Reuters přišla s prohlášením, že Airbus A321 nebyl zasažen zvenčí a piloti před neštěstím nehlásili žádné potíže. Odvolává se na svůj zdroj z komise, která zkoumá záznamy z černých skříněk. Britský Daily Mail zase spekuluje o bombě uvnitř stroje.

K útoku se sice hned po havárii přihlásil Islámský stát, nikdo však tuto verzi nepotvrdil. Útok teroristů však nevyloučil ani mluvčí Kremlu.

„Neexistuje souběh takových selhání systémů, které by mohly vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí,“ prohlásil zástupce generálního ředitele Alexandr Smirnov na tiskové konferenci v Moskvě.

Smirnov tak naznačil, že leteckou katastrofu mohli zavinit například teroristé. BBC se na tuto možnost zeptala mluvčího Kremlu, který útok extremistů jako příčinu pádu nechtěl vyloučit.

Zároveň zástupce generálního ředitele odmítl, že by za havárii mohl pilot nebo technická závada stroje. Posádka navíc podle Smirnova nehlásila, že by situace na palubě byla nějak závažná. Aerolinky Kogalymavia trvají na tom, že letoun byl ve vynikajícím technickém stavu.

Další zástupce letecké společnosti přiznal, že letadlo už v minulosti bylo poškozené. K závadě došlo v ocasní části letadla v roce 2001, když stroj vzlétal. Ale vzápětí ujistil, že byla porucha odstraněna. Příčinu havárie letadla ukáží až černé skříňky, které nyní zkoumají odborníci.

Právě v oblasti ocasu letadla jsou na fotografiích vidět části trupu ohnuté zevnitř ven, což by mohlo značit působení síly zevnitř stroje směrem ven.

Podle některých ruských serverů jako je agetura RIA Novosti si však druhý pilot Sergej Truchanov před odletem z Egypta v telefonickém rozhovoru s dcerou ztěžoval na technický stav letadla.

Havárii letadla Airbus A321, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. Stroj letěl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Ruská média označují neštěstí za nejhorší v celých dějinách ruského letectví.

Pátrání na místě pádu ruského letadla na Sinaji však potrvá tak dlouho, dokud se nenajdou pozůstatky všech obětí sobotní katastrofy. Uvedl to dnes ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov.

V souvislosti s leteckým neštěstím se aerolinky ocitly pod drobnohledem ruských úřadů, které je nyní prověřují. Pokud odhalí nedostatky, hrozí společnosti až ztráta licence. Nicméně Kogalymavia nadále pokračuje v letech z Ruska do turistických středisek v Turecku a v Egyptě.

Zmíněné kontroly již například odhalily problém s výplatami a svým zaměstnancům dluží mzdy za celé dva měsíce. Uvedla to pracovní inspekce Rostrud s tím, že přesná výše dluhu bude teprve upřesněna. Kogalymavia se ale ohradila proti tomu, že by zmíněné potíže měly vliv na bezpečnost letů.

Čtěte také: Ruský letoun se rozpadl už ve vzduchu ve velké výšce

Čtěte také:​ Shodili letadlo teroristi, závada či chyba? Ve hře jsou všechny verze

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články