Ruské oligarchy děsí evropské sankce, více se ale bojí Putina

Obavy miliardářů

Ruské oligarchy děsí evropské sankce, více se ale bojí PutinaNOVÉ
Vladimir Putin Foto: Foto: Archiv
1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Nejbohatší ruští podnikatelé jsou stále více zoufalejší z počínání prezidenta Vladimira Putina, jehož politika vůči Ukrajině vede k ochromujícím sankcím ze strany EU. Obávají se ztráty tradičních obchodních partnerů z evropského trhu. Více se ale bojí represí Vladimira Putina, které by mohly následovat, pokud by to prohlásili veřejně. Rozsáhlé evropské sankce podle nich povedou k zhroucení ruské ekonomiky do půl roku. Informuje o tom server Bloomberg.

Pokud Vladimir Putin nepodnikne kroky k uklidnění situace na Ukrajině, riskuje, že se stane mezinárodním vyvrhelem v izolaci podobně, jako běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. „To, co se děje, není dobré pro obchod ani pro Rusko,“ řekl pro server Bloomberg pod podmínkou anonymity jeden z ruských miliardářů.

Více zde: Západ tlačí na Putina, aby zklidnil povstalce na Ukrajině

Kvůli sestřelení malajsijského letounu, při němž zemřelo 298 lidí, USA a EU pohrozily novými přísnějšími sankcemi. USA již dříve na oligarchy sankce uvalily. „Pro byznysovou elitu je to horor,“ řekl serveru Igor Bunin, který je v čele Centra pro politické technologie v Moskvě. Podle Bunina o tom ale nikdo kvůli hrozbě odvety režimu otevřeně nepromluví. „Jakýkoli náznak revolty a oni budou muset padnout na kolena,“ dodal Bunin.

Čtěte také:_Putin: Za zřícení letadla může Kyjev

Čtěte také: USA tvrdě označily viníky katastrofy boeingu: Separatisté a Rusko

Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli, že by ministři zahraničí EU měli vyhlásit nové protiruské sankce na svém úterním zasedání v Bruselu. Na nové přísnější sankce tlačí především Nizozemsko, jež mělo na palubě sestřeleného letadla nejvíce občanů.

Podrobnosti zde: Obama, Merkelová i Cameron chtějí další sankce proti Rusku

„Rusku hrozí, že se dostane do izolace, pokud se nezačne chovat náležitě,“ řekl šéf britské diplomacie Philip Hammond. EU doposud vůči Rusku uplatňovala méně represivní opatření než USA. Americké sankce postihly podniky jako Gazprombank, Rosněft nebo Kalašnikov. Dotkly se i členů Putinova blízkého okruhu včetně jedněch z nejvlivnějších mužů v zemi Gennadije Timčenka a Arkadije Rotenberga.

Po uvalení sankcí se ekonomika může zhroutit do 6 měsíců

„Hrozba sankcí je pro všechny sektory ekonomiky nyní velmi reálná. Jsou tu závažné důvody, proč se o podnikání bát,“ řekl Michail Kasjanov, ruský premiér v letech 2000 až 2004. „Pokud budou sankce namířeny proti celému finančnímu sektoru, ekonomika se zhroutí do 6 měsíců,“ tvrdí Kasjanov, který stál po boku Putina během jeho prvního prezidentského období. „Je válka a byznysová elita Ruska žije ve strachu. Snaží se dostat peníze ze země,“ řekla Olga Kryžanovskaja.

Alexandr Lebeděv, bývalý miliardář a vlastník britského deníku Independent, prohlásil, že je hluboce pesimistický ohledně toho, zda se někdy Rusku opět podaří napravit pošramocené vztahy s USA i EU. „Čas se vrátil do roku 1980, do vyvrcholení studené války,“ řekl Lebeděv, který byl v minulosti sovětský zpravodajský důstojník v Londýně. „Tehdy se ale obě strany krotily vzájemně. Dnes je to horší, máme opravdovou válku,“ dodal.

Sdílet:

Hlavní zprávy