Zákon proti burkám. Za jejich nošení pokuta či roční vězení

Austrálie se inspiruje Francií

Zákon proti burkám. Za jejich nošení pokuta či roční vězeníNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Australská politička Jacqui Lambieová sepsala návrh zákona proti muslimským burkám. Zákon vyměřuje těm, kteří nutí ženu či dívku k nošení tohoto tradičního muslimského oděvu, roční vězení a pokutu 34 tisíc australských dolarů. Lambieová varuje, že pokud parlament zákon neschválí, “Austrálie bude pro smích svým nepřátelům“, cituje ji deník The Sydney Morning Herald.

Součástí zákona má být také nižší pokuta udělená v případě, kdy jedinec nosí na veřejnosti oblečení, kterým skrývá svou identitu. Tato pokuta ve výší 3400 dolarů má být vyměřena na místě. ,,Postup to bude velmi jednoduchý, podobný tomu, kdy policie řeší dopravní přestupky,“ řekla senátorka zvolená za Tasmánii.

Podle Lambieové vyžaduje zákon jen jednoduchou legislativu a trochu odvahy. Parlament nicméně ve své zprávě upozorňuje, že tento zákon by byl v rozporu s ústavou, tedy by velmi pravděpodobně došlo k jeho zrušení Nejvyšším soudem.

'V Koránu se o burce nepíše'

Právníci si na pomoc berou ústavu, v níž se píše, že "Commonwealth nesmí vydat zákon zakazující svobodné vyznávání jakéhokoliv náboženství." Proti této citaci argumentuje Jacqui Lambieová tím, že burka není formou náboženského vyznávání. ,,V Koránu se o burce nepíše,“ říká žena.

Lambieová rovněž dodává, že zákon počítá s mnoha výjimkami. Zákon například nebude postihovat náboženské obřady v domácnosti. ,,Vedle toho se zákaz nošení oděvů zakrývající tvář nevztahuje na případ, kdy je takový oděv zákonem povolen, kdy zákon chrání anonymitu jedince, kdy je jeho nošení odůvodněno zdravotními nebo profesními důvody,“ vypočítává politička.

Návrh se zřejmě inspiroval zákonem z roku 2011, který ve Francii zakázal nošení muslimských závojů zakrývající obličej. Právě o francouzském zákonu Lambieová prohlašuje, že byl potřebný a to z důvodu základních bezpečnostních opatření i usnadnění asimilace. Politička vyzývá k řešení problému, jinak podle ní bude Austrálie pro smích "svým nepřátelům".

Čtěte také: Muslimka si stěžovala na zákaz zahalovat obličej. Neuspěla

Pařížská opera vykázala ženu v nikábu

Předseda Palmerovy jednotné strany Clive Palmer se od návrhu zákona členky své strany distancuje. Médiím řekl, že Lambieová svůj návrh zákona ani nepředložila straně a on tak o jeho znění nemá žádné informace. Z toho důvodu jej odmítl komentovat.

Politika Jacqui Lambieové je proti islámu zaměřena dlouhodobě. V září se v parlamentu například nechala slyšet, že zastánci šaríi jsou "maniaci a zvrhlí lidé", kteří nepřestanou "páchat chladnokrevné masakry a znásilňovat, dokud všechny ženy v Austrálii nebudou nosit burku a nepodřídí se mužům". V následném televizní interview však senátorka nebyla schopná definovat, co to vlastně šaría je a co tento systém islámského náboženského práva definuje. Zmohla se jen na to, že šaría zahrnuje terorismus a "nezdravou sílu".

Mezitím vzbudili v Canbeře rozruch tři aktivisté, kteří netradičně protestovali proti novému povolení nosit burku v budově parlamentu. Do parlamentu se pokusili vniknout, aniž by disponovali oprávněním, a to navíc v nezvyklých oděvech: jeden měl na sobě typické bílé rouchu Ku-klux-klanu, druhý motorkářskou helmu a třetí právě burku.

Čtěte také: Motorkář, muslimka a člen Kukluxklanu. Kdo může do parlamentu?

Sdílet:

Hlavní zprávy