ESEJ

Máme tu antiimigrační hysterii, nezvané hosty a přezíravé elitáře

Česká debata o uprchlících a islámu

Témata:

Je div, že uplynulá vlna veder nakonec nevedla k žádné vraždě. Zatím tu máme „jen“ takovou hysterii z imigrační vlny, že zpanikaření lidé hlásí policii domnělý výskyt migrantů, a člověk, který na Facebooku mluvil o koncentračních táborech pro muslimy, ohlásil kroky k vytvoření politické strany a záměr vyhrát volby. Národovci poklekávají na Vyšehradě, prezidentovi, který říká migrantům, že je sem nikdo nezval, je spíláno, že hraje na nízké pudy. Jeden extrémní postoj je přebíjen druhým. Vědci píší petici o tom, že společnost je nemocná.

Koho by napadlo, že takto bude vypadat léto v zemi čtyřprocentního ekonomického růstu? „Čím méně pasivních a frustrovaných lidí máme, tím je společnost zdravější,“ napsala v komentáři k nejnovějším vynikajícím ekonomickým údajům kolegyně Lenka Zlámalová. Zdá se, že na to nejrychlejší růst a druhá nejnižší nezaměstnanost v EU nestačí.

Utržení ze řetězů je reálné. Jakkoli se odehrává převážně ve virtuálním světě internetu, má přelivy do reálného života – jestliže policie vyráží do lesa za partou lesních dělníků, protože občan si byl naprosto jist, že jde o ilegální migranty („Žil jsem v Anglii a bezpečně je poznám“); jestliže žena na Facebooku rozšíří zprávu, že u Starého Města pod Landštejnem tlupa devadesáti (!) běženců podřezává hospodářská zvířata („Jen kůň přežil“), máme už co do činění s reálnými dopady (a laikovi připadá, že počínání ženy vzorově naplňuje skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy – ne že by za to hned měla jít do vězení).

Stejně reálné jsou potíže s utečeneckými tábory, byť můžeme říci, že rvačky a vzpoury, ke kterým zatím došlo, nejsou až tak vážné a mají své lidsky pochopitelné vysvětlení. Politikům je vytýkán populistický, nevlídný a nerovný přístup: běžence „sem nikdo nezval“, musí „dodržovat naše pravidla“; policie na demonstraci neshledá zásahu hodnými šibenice v rukou pravicových radikálů, transparent zmiňující penis v rukou protidemonstrantů však ano.

Vzedmutá nálada se chystá vydat politický plod – vůdce iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička ji přeměnil v Blok proti islámu a činí kroky ke vstupu do politiky. Nerad bych se mýlil, ale Konvička podle mě v politice nemá šanci.

Čtěte také: Televize vyškrtla slovo migrant. Je necitelné a odlidšťuje

Před uprchlickým centrem se odehrály další výtržnosti

Celou esej Martina Weisse čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Přejít na diskusi