NOVÉ

Maďarsko proti Rusku nepůjde, oznámil Orbán

,

Maďarská diplomacie

Témata: , , , ,

Maďarsko nechce být zatahováno do mezinárodní protiruské koalice kvůli Ukrajině. Podle agentury MTI to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, který v této souvislosti kromě jiného rovněž poznamenal, že sankce uvalené na Rusko nebudou na konci prvního pololetí automaticky prodlouženy.

„Na konci první poloviny letošního roku lze očekávat vážnou diskusi v Evropské unii o naplňování minské dohody. Jinými slovy, nebude automatické prodloužení sankcí proti Rusku. A ať už bude naše rozhodnutí jakékoli, měla by mu předcházet rozvážná a objektivní analýza týkající minské dohody,“ řekl Orbán na dnešním setkání s maďarskými diplomaty v Budapešti.

Maďarská vláda prosazuje „pragmatické přátelské“ vztahy s Ruskem, které mají zejména ekonomické pozadí. Mimo jiné umožnila ruskou účast na rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks a při návštěvě Orbána v Moskvě v polovině února bylo jedním z hlavních bodů prodloužení dlouhodobých kontraktů na dodávky ruského zemního plynu do konce roku 2019.

Loňská dohoda z Minsku má zajistit příměří na východě Ukrajiny, kde se proti prozápadnímu ukrajinskému vedení v Kyjevě postavili proruští separatisté podněcovaní a podporovaní Moskvou. Ozbrojený konflikt, který vypukl v dubnu 2014 si už vyžádal na 9000 mrtvých.

Čtěte také: Orbán: Chystáme se na oplocení hranice s Rumunskem

Ukrajina zvaží, že přestane nazývat Rusko „Ruskem“

Přejít na diskusi