Řidič barmské disidentky Su Ťij se stal prezidentem země

Nový prezident Barmy

Řidič barmské disidentky Su Ťij se stal prezidentem zeměNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Barmský parlament dnes podle očekávání zvolil prezidentem Tchin Ťjoa, bývalého řidiče a blízkého spolupracovníka vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) Do Aun Schan Su Ťij. Ťjo je od roku 1960 první hlavou barmského státu, která není spojena s armádou, napsala agentura Reuters.

Su Ťij přivedla NLD loni v listopadu k výraznému vítězství v parlamentních volbách. Strana získala v obou komorách zákonodárného sboru většinu, takže její kandidát měl největší naději na úspěch. Tchin Ťjoa podpořilo 360 z 652 hlasujících zákonodárců, oznámil po sečtení hlasů představitel parlamentu.

Sama Su Ťij kandidovat nemohla, protože ústava z roku 2008, přijatá ještě armádním režimem, znemožňuje ucházet se o nejvyšší úřad osobám, jejichž rodinní příslušníci nemají barmské občanství. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Tchin Ťjo, který má zálibu v literatuře a psaní, se před desítkami let vzdal své kariéry na ministerstvu zahraničí, aby pomohl své kamarádce z dětství Su Ťij založit politickou stranu. V Barmě tehdy vládla vojenská junta a Tchin Ťjo nakonec skončil ve vězení společně s dalšími prodemokratickými aktivisty.

Do minulého týdne ale jeho jméno nebylo pro většinu lidí v Barmě ani v zahraničí známé a málokdo si dokázal představit, že tento muž s tichým hlasem a mírným vystupováním by se jednou mohl stát vůdcem první demokraticky zvolené vlády v Barmě za více než půlstoletí.

Řidič v pozadí prezidentem

Sedmdesátiletý Tchin Ťjo je synem barmského básníka a synovcem jednoho ze zakladatelů barmského prodemokratického hnutí. Se 71letou Su Ťij se zná od základní školy. Jejich otcové se přátelili a Tchin Ťjo provázel Su Ťij téměř nepřetržitě od roku 1992. Při několika příležitostech dokonce zastával funkci jejího osobního řidiče.

Držel se ale natolik v pozadí, že pro novináře bylo složité o něm cokoli zjistit, když byla minulý týden zveřejněna jeho nominace na prezidenta. Byl znám pouze jako bezejmenná tvář na fotografiích vedle Su Ťij, kterou junta dlouhá léta držela v domácím vězení, než se v roce 2011 začala postupně vzdávat moci.

„Tchin Ťjo je velmi tichý, laskavý a čestný člověk, který žije prostým životem,“ říká Zo Min Ťjo, který zná budoucího prezidenta více než 20 let.

Prezidenta Barmy volí obě komory parlamentu na společném zasedání ze tří kandidátů, které navrhla dolní komora, horní komora a armáda, jež má v zákonodárném sboru předem zajištěných 25 procent křesel. Kandidát, který získá největší počet hlasů, se stane hlavou země, zbylí dva budou viceprezidenty. Tchin Ťjo byl osobně vybrán přímo vůdkyní Národní ligy pro demokracii Su Ťij a očekává se, že úterní volbu vyhraje.

Klíčový zahraniční poradce

Tchin Ťjo je jednou z prvních generací absolventů univerzity v Rangúnu. V roce 1968 zde získal magisterský titul z ekonomie a na stejné univerzitě současně přednášel. V roce 1970 přešel na katedru počítačových věd a později studoval stejný obor dva roky na Londýnské univerzitě. Po návratu domů pracoval do roku 1975 jako programátor a analytik.

O pět let později nastoupil Tchin Ťjo na ministerstvo zahraničí jako hospodářský expert. V roce 1992 ale odtud odešel, očividně kvůli vztahům jeho rodiny s opoziční stranou, a začal sám intenzivně pro Národní ligu pro demokracii pracovat. Su Ťij pomáhal s otázkami týkajícími se zahraniční politiky a stal se klíčovým poradcem strany v jejích stycích s vládami jiných zemí.

Zlom v jeho životě nastal v roce 2000, kdy členové NLD chtěli odjet do Mandalaje na předvolební kampaň. Tchin Ťjo dovezl Su Ťij na nádraží v Rangúnu, ale úředníci jim odmítli prodat jízdenky a situace se vyhrotila. Tchin Ťjo svou přítelkyni neopustil a čekal s ní na místě. Nakonec byli všichni zatčeni, včetně Tchin Ťjoa. Su Ťij se vrátila do domácího vězení a devět dalších aktivistů strávilo 4,5 měsíce ve vězení. Do tohoto okamžiku „nebyl Tchin Ťjo v politice nijak zvlášť aktivní“, uvedl Zo Min.

V současnosti Tchin Ťjo působí jako vysoký představitel nadace, která nese jméno matky Su Ťij. „Je velmi spolehlivým přítelem Su Ťij,“ říká Zo Min. „Oba chodili do stejné základní školy v Rangúnu. Tchin Ťjo byl prý bystrý student, který miloval sport. Hrál vodní pólo,“ dodává.

Čtěte také: První svobodné volby v Barmě vyhrála strana Su Ťij

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články