Pavoučí lis na citrusy i olympijská pochodeň. Slavný designér míří do Prahy

Všestranný designér

Pavoučí lis na citrusy i olympijská pochodeň. Slavný designér míří do PrahyNOVÉ
Phillipe Starck. Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Do Prahy ve čtvrtek poprvé přijede jeden z nejznámějších designérů dneška, Francouz Philippe Starck. Tvůrce, který vtiskl osobitý tvar všemu možnému od kartáčku na zuby přes nábytek a oblečení po větrné elektrárny a automobily, přijíždí na pozvání italského výrobce svítidel a české společnosti, která Starckovy výrobky v Česku prodává.

Jméno osmašedesátiletého pařížského rodáka znají i ti, kteří se jinak o design nezajímají. Jeho lis na citrusy Juicy Salif připomínající pavouka se stal legendou – má ale stejně fanoušků, jako těch, kteří nad ním kroutí hlavou. V 70. letech na sebe jeho autor upozornil lampou s názvem Easy Light (1978), připomínající obyčejnou tyčovou zářivku, již lze položit na zem nebo opřít o zeď.

Lis na citrusy od Phillipe Starcka.
Lis na citrusy od Phillipe Starcka. Foto:

Foto: Shutterstock.com

Zhruba ve stejné době zaujal veřejnost interiéry dvou pařížských klubů a za pár let následovala nabídka od tehdejšího francouzského prezidenta Francoise Mitterranda. Starcka si vybral, aby mu navrhl interiéry své rezidence v Elysejském paláci. Následovala nabídka na zařízení interiérů kavárenského řetězce Café Costes.

Starck se dostal mezi nejproslulejší architekty a designéry a získával zakázky od věhlasných italských nábytkářských firem, které udávají módu a trendy. Vyráběl nábytek z umělé hmoty či třeba v roce 1990 zmíněný lis na citrusy na vysokých nohách navržený pro firmu Alessi. Známá a oblíbená je také židle Louis Ghost pro Kartell (2002) ve stylu Ludvíka XV., ale vyrobená z průhledného polykarbonátu.

Střecha ústředí pivovaru Asahi v japonském Tokyu.
Střecha ústředí pivovaru Asahi v japonském Tokyu. Foto:

Foto: Shutterstock.com

„Jsem spojením rozmanitých osobností. Jsem japonským architektem, americkým art directorem, německým průmyslovým designérem, francouzským uměleckým ředitelem a italským návrhářem nábytku,“ řekl o sobě. Osobitý tvar vtiskl už všemu možnému – vanám, brýlím, kufrům, lampám, nábytku, elektronice, nádobí, oblečení, lahvím a sklenicím na potraviny, větrným elektrárnám, ale i pochodním pro zimní olympijské hry v Albertville, lodím, motorkám a automobilům.

Další ukázky ze Starckova díla si můžete prohlédnout ve videu:

Čtěte také: České sklo, z něhož pijí králové. Luxusní sklárna Moser slaví 160 let

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články