Bič na fotbalové chuligány? Registr přestupků

Bič na fotbalové chuligány? Registr přestupků 1
Domov
Sdílet:

Zkrotit fotbalové chuligány má pomoci chystaný Registr přestupků. Nejen v hledištích stadionů, ale už hodiny před začátkem zápasu. Navrhovaný zákon o přestupcích například zakazuje zakrývat si obličej při cestě na sportovní utkání. Někteří fotbaloví funkcionáři se ovšem obávají, že ani zpřísnění sankcí situaci na některých fotbalových zápasem nezlepší.

Zatímco platný přestupkový zákon zakazuje zahalování obličeje před začátkem utkání, v jeho průběhu a skončení, navrhovaná novela jde dál. Za přestupek proti veřejnému pořádku považuje už zakrývání obličeje při cestě na organizované sportovní utkání – tedy třeba ve vlaku nebo v průvodu městem.

Novelu zákona o přestupcích připravila ministerstva vnitra a spravedlnosti v souvislosti s plánovaným Registrem přestupků. Předlohu teď posuzují ostatní resorty a chystají k němu své připomínky.

Ministerstva chtějí, aby do Registru přestupků, který by měl začít fungovat v roce 2016, byli kromě jiných výtržníků zaznamenávání právě i fotbaloví hooligans. Některé kluby si například stěžují na to, že těžko mohou nepustit chuligána do hlediště, když neví, že se na předchozích zápasech dopustil přestupku.

Zákaz vstupu jako účinný trest

Podle policie je přitom zákaz vstupu na stadion jedním z nejúčinnějších trestů. Podobně před lety postupovali třeba v Anglii.

„Tento druh trestu se v praxi velmi osvědčil, ukázal se jako jeden z velmi účinných a efektivních nástrojů, jak do budoucna s diváckým násilím bojovat,“ uvedla pro ECHO24.cz Eva Stulíková z tiskového oddělení Policejního prezídia. Dodala, že mezi lety 2010 až 2013 bylo uloženo 152 trestů zákazu vstupu na sportovní a další společenské akce.

„Nedovedu si představit, že by pořadatel vymáhal po fanouškovi, aby si sundal kuklu z obličeje.“

ECHO24.cz oslovilo několik fotbalových funkcionářů, kteří se obávají, že ani zpřísnění sankcí nemusí situaci na stadionech zlepšit. Upozorňují, že jedna věc je nový zákon, druhá pak jeho vymáhání. Například při finále fotbalového poháru mezi Plzní a Spartou bylo v hledišti znovu spoustu fanoušků v kuklách, ačkoli se to už není nesmí – a nic se nestalo.

„Ani si moc nedovedu představit, že by pořadatel přišel za fanouškem, vyzval ho, aby si kuklu sundal, a pak to po něm vymáhal,“ uvedl pro ECHO24.cz jeden z fotbalových funkcionářů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Fotbalová asociace se totiž oficiálně k navrhovaným změnám v přestupkovém zákoně nevyjádřila. „Jednání ještě probíhají a debata bude pokračovat. Konkrétně se k tomu vyjádříme, až bude finální verze,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí asociace Ondřej Lípa.

Desítky trestních stíhání

Novela přestupkového zákona také upravuje výši pokut za násilnosti na stadionech. Podle platných předpisů lze nyní za tyto přestupky uložit blokovou pokutu do jednoho tisíce korun, ve správním řízení zpravidla až do 20 tisíc.

Navrhovaná úprava počítá s pokutou až 10 tisíc korun a v případě opakování přestupku až 15 tisíc korun.

Za výtržnictví na stadionech je ale možné fanoušky také trestně stíhat. V roce 2012 policie obvinila 45 osob a loni 54 lidí. Letos do března to bylo dalších 11 fanoušků.

Sdílet:

Hlavní zprávy