Zásadní hokejové utkání: kupte si lístek vedle politického vězně

Rusko vs. lidská práva

Zásadní hokejové utkání: kupte si lístek vedle politického vězněNOVÉ 5
Svět
  • Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Organizace Amnesty International ČR u příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji v Rusku spustila akci „Jsme v jednom týmu“. Každý fanoušek si v rámci této události na webu může zakoupit lístek na zápas Rusko vs. lidská práva a podpořit tak politické vězně v Rusku. Nezisková organizace chce touto akcí upozornit na dlouhodobé a stále se zhoršující porušování lidských práv, svobody slova a shromažďování ze strany Ruska.

Akce k Mistrovství světa v hokeji v Rusku navazuje na kampaň, která probíhala během zimní olympiády 2014 v Soči. Amnesty International se mimo osudů konkrétních tří politických vězňů snaží vyjádřit svou podporu i ochráncům lidských práv v Rusku obecně. „Je to podpora občanské společnosti a partnerským organizací, podpora lidem z neziskovek, kterým je ještě dovoleno pracovat,“ říká pro ECHO24.cz tisková mluvčí Amnesty International ČR Martina Pařízková.

Mimo lístek na lidskoprávní zápas v Rusku, kde si můžete vybrat místo vedle jednoho ze tří ruských politických vězňů, se také pro podporu občanských aktivistů a neziskových organizací v Rusku můžete vyfotit s hashtagem #jsmevjednomtymu a nápisem „Za vězně svědomí v Rusku“ a sdílet to na sociálních sítích. Poslední z plánovaných akcí je happening, jenž se uskuteční 19. května na třídě Politických vězňů v Praze.

„Zakoupením“ lístku na tento speciální zápas se člověk zároveň stává signatářem petice, která bude po ukončení Mistrovství světa zaslána Generálnímu prokurátorovi Ruské federace. Do úterka se pod peticí nashromáždilo téměř 3000 podpisů. Na stadionu tak zbývá méně než 500 míst.

Organizátoři však připomínají, že žádným způsobem nechtějí narušit šampionát či pokazit sportovní zážitek. „Nechceme politizovat nad rámec a více než je nutné. Chceme jen nastavit zrcadlo a ukázat, že i během hokejového mistrovství se v Rusku stále naprosto nevídaným způsobem potlačují lidská práva,“ upřesňuje pro ECHO24.cz vedoucí kampaně Martin Balcar.

Moskva má strach ze sociálních médií

Ruské zákony podle Martina Balcara stále více omezují vliv neziskových organizací a občanské společnosti a situace se neustále zhoršuje. V prosinci 2015 například ruská Státní duma schválila novelu, která umožňuje nerespektovat rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, což je podle Balcara nevídaný precedent. Martin Balcar dále poukázal na to, že za posledních 10 let se téměř 90 % občanských aktivistů své aktivity vzdalo, jelikož bylo velmi brutálně perzekuováno. Zároveň se však každý týden objeví 2 až 3 nové případy zatčení nebo útoků na opoziční aktivisty. „V takové situaci je třeba nejen připomínat osudy vězňů, ale zároveň i aktivně podporovat tyto občanské aktivisty a vyjádřit jim solidaritu. Lidé jsou zde vězněni za naprosto banální případy,“ řekl pro ECHO24. cz Martin Balcar.

Moskva a Putinova garnitura má zároveň podle vedoucího kampaně z činnosti pouličních aktivistů velký strach. „Strašně se jich bojí. Nikdo však neví přesně proč. Zároveň mají strach i ze sociálních médií. V současnosti je třeba znám případ blogera, který sesbíral 3000 návštěv za den a musel se nechat registrovat jako masové médium,“ osvětluje situaci kolem potlačování svobody slova v Rusku Balcar.

Podle studie české pobočky Amnesty International se díky peticím a dopisům odeslaným zahraničním organizacím může zlepšit osud až 30 % vězněných. Mohou si například najmout právníky, může je navštívit rodina nebo se jejich podmínky ve vězení mohou změnit. V nejlepším případě jsou dokonce propuštěni.

Sami vězni s akcí souhlasí a za podporu nejen z České republiky jsou velmi vděční. „Vím, že všechny mé aktivity jsou zcela legální. Chtěl bych zdůraznit, že jsem připraven celý svůj život bojovat za to, aby se zabránilo utrpení nevinných. Jsem proti násilí,“ napsal jeden ze tří vězněných, Ildar Dadin.

Jakých činů se ruští vězni dopustili?

Prvním vězněm je zmíněný Ildar Dadin, který dlouhodobě bojuje za hnutí pro lidská práva. V roce 2015 byl jako první aktivista v Rusku odsouzen na 2,5 roku za účast na pokojném shromáždění podle zákona o veřejných shromážděních.

Druhou vězněnou je v Rusku svými aktivitami známá levicová aktivistka a bloggerka Darja Poljudová. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Byla několikrát zadržena. V roce 2014 byla zatčena a obviněna z veřejného vyzývání k extremistickým aktivitám a vyzývání k akcím ohrožujícím územní integritu Ruské federace, za což byla v roce 2015 odsouzena na 2 roky.

Poslední vězněnou je Natálie Šarinová, bývalá ředitelka státní Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě. Šarinová je obviněna z údajné distribuce extremistické literatury, kterou ji vyšetřovatelé podstrčili. Hrozí jí až 5 let.

Čtěte více: Rusko uvažuje, že uzavře svůj internet světu. Vzor je Čína

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články