2 Do voleb s lokálním oligarchou

Král hazardu a Svobodní jdou ostře do Babiše

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Koaliční dohodu o spolupráci v krajských volbách podepsali ve středu šéfové Svobodných a Strany soukromníků, jejíž nejviditelnější tváří je první muž českého hazardu a senátor Ivo Valenta. Při té příležitosti odsoudili kroky současné vlády a ostře se pustili do jejího 1. místopředsedy a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Toho například místopředseda Svobodných František Matějka označil za to nejhorší, co se mohlo české politické scéně přihodit. Babiš podle něj vstoupil do politiky proto, že ztrácel možnost ovlivňovat zákony a veřejné zakázky.

Ve středu podepsaná dohoda oběma stranám otevírá možnost k utváření koalic v krajských volbách. Jak ale zástupci avizovali na tiskové konferenci, nebrání se ani další spolupráci – třeba ve sněmovních volbách v roce 2017.

Hlavními tématy nové koalice pod názvem SVOBODNÍ A SOUKROMNÍCI má být obecně ochrana svobod a soukromí a boj proti státní byrokracii a regulacím. V kampani se chce nová koalice vymezovat proti vládě a zejména proti jejímu vicepremiérovi Andreji Babišovi.

„Andrej Babiš pro mě osobně znamená to nejhorší, co se mohlo udát na české politické scéně od roku 89. Je ztělesněním něčeho, co se nikdy nemělo stát a čehož původci jsou tradiční parlamentní strany,“ pustil se do šéfa hnutí ANO místopředseda Svobodných František Matějka. „Jeho jediným důvodem, proč se pustil do politiky, bylo, že ztratil vliv na sněmovnu, ztratil možnost ovlivňovat zákony v této zemi, ovlivňovat veřejné zakázky,“ dodal Matějka s tím, že Babišův Agrofert je tak zadlužený, že kdyby neměl veřejné zakázky a dotace, „může to do půl roku zabalit“.

Babišovi podle Svobodných a soukromníků dala hlas i velká část podnikatelů a živnostníků, které chce nová koalice přilákat na svou stranu. Cílem prý ale není nijak rozebírat pravici, i když o konkrétní spolupráci s ODS či TOP 09 teď prý žádná ze stran neuvažuje.

Čtěte také: Valenta: Nesrovnávejte mě s Babišem, nemáme dobré vztahy

Valenta jde do Babiše, soukromníkům dá miliony na kampaň

Král hazardu Valenta se spojil se Sarumanem českých médií

Peníze na kampaň dá i senátor Valenta

„Dnešní dohoda je důkaz toho, že se středo-pravicové strany dokážou sjednotit a spojit v okamžiku, kdy je v České republice pošlapáváno právo na svobodu podnikání a svobodu žití a kdy agrolevicová vláda dělá všechny kroky k pošlapání podnikání v Česku,“ řekl předseda soukromníků Petr Bajer, že je třeba se v kampani zaměřit proti celé vládě a dodal: „Samozřejmě budeme nadále bojovat proti přijetí EET a pokud možno zrušení kontrolního hlášení. To jsou opatření, která neúměrně zatěžují živnostníky a nic nepřinesou.“

Podpisu dohody se ve středu zúčastnil i první muž českého hazardu a senátor Ivo Valenta, který bude v krajských volbách kandidovat ve Zlínském kraji.

Jak Valenta řekl deníku ECHO24.cz, počítá s tím, že kampaň finančně podpoří. O tom, jakým způsobem si ale obě strany financování kampaně rozdělí, zatím ještě nejednaly.

Čtěte také: Šéfem Svobodných znovu Mach. Do voleb chce se Soukromníky

‚Šmíruje občany.‘ Babišovo kontrolní hlášení bude řešit Ústavní soud

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.