Budoucnost dopravy: v Tel Avivu vyroste futuristická dráha

moderní město

Budoucnost dopravy: v Tel Avivu vyroste futuristická dráhaFOTOGRAFIE 9
Svět
Oliver Jahn
Sdílet:

Nový způsob městské hromadné dopravy bude fungovat v Tel Avivu. Firma skyTran vybuduje v tomto druhém největším městě v Izraeli systém visutých drah, na kterých budou uchyceny speciální kapsle připomínající auta.

Připomíná to vize o budoucnosti z let ne tak minulých – visutá dráha umístěna nad ulice, na které se jedna za druhou prohání speciální kapsle, které jsou poháněny elektřinou a magnetickou silou, rychle a ekologicky. První 500 metrů dlouhý okruh vyroste na půdě Israel Aerospace Industries (IAI), později by měl podle americké skyTran následovat komerční dopravní systém, který bude protínat celý Tel Aviv.

Závěsné vozidla pro dva pasažéry budou „klouzat“ po magnetických kolejích. Ty jsou dvojí, vyšší na skutečnou přepravu a o něco nižší pro výstup a nástup cestujících, odkud a kam budou kapsle sjíždět. Dráha by při tom neměla být nijak závratně vysoko – úroveň nástupišť bude v cca 6 metrech. Systém kalifornské skyTran by tak měl být plnohodnotnou náhradou běžné hromadné dopravy.

Výrobce doufá, že zmíněný zkušební okruh potvrdí funkčnost celé technologie, a že bude v izraelské metropoli první komerční dopravní síť svého druhu připravena do konce roku 2015.

skyTran si objednáte z mobilu

I systém jízdních řádů bude přelomový. Cestující na tyto vozy nebudou čekat, ale rovnou si je objednají přímo ze svých chytrých telefonů. Tam přímo zadají místo a čas nástupu spolu s cílovou destinací a vozidlo je vezme bez zastávek přímo do cíle. I cena by měla být dle slov vývojářů výhodná, má tomu napomoci lowcostová výroba samotných vozidel. 

Rychlost samotných vozítek bude nejprve kolem 70 km v hodině. Po spuštění veřejné dopravní sítě by měla být rychlost dráhy o hodně vyšší. Množství skyTran projektů už je naplánováno po celém světě. Firma sídlící ve výzkumném parku NASA v Kalifornii plánuje po Izraeli své dráhy budovat také ve Spojených státech nebo Indii. Bude ale záviset na tom, jak úspěšný bude projekt v Tel Avivu.

„Doufáme, že to trh naladí na sféru autonomních vozidel. Není to tak děsivé, je to i levnější než postavit vlakové koleje a bude se nacházet v současné době v nevyužívaném městském prostoru, 10 metrů nad zemí,“ řekl pro BBC Joe Dignan, nezávislý expert na městské dopravní řešení.

Optimistický je i šéf skyTran Jerry Sanders. Podle něj je současná dohoda s IAI přelomová a pro celý projekt to může konečně znamenat růst ne jen v Izraeli. A jde ještě dál, podle jeho slov máme na projekt nahlížet jako na fyzický internet – stejně rychlý a stejně užitečný. Na rozdíl od internetu ale má být skyTran extra bezpečný. Na celý chod systému bude dohlížet superpočítač, ten i pozná člověka, který se zrovna chce nalodit a v případě nesrovnalostí ho dovnitř nepustí.

Sdílet:

Hlavní zprávy