UVNITŘ VIDEO

Saúdský historik: Západním řidičkám tolik nevadí znásilnění

,

Saúdské ženy jako královny

Saúdský historik vyvolal pobouření výrokem, že západní ženy řídí auto proto, že jejich zemím je jedno, že mohou být znásilněny. Informoval o tom britský list The Independent.

Historik Al-Saadoon v televizním rozhovoru pro saúdskou televizi Rotana Khalijiyya odůvodnil zákaz řízení žen v Saúdské Arábii tím, že jim hrozí riziko znásilnění v případě poruchy auta u silnice. Uvedl, že západní ženy nezajímá, jestli budou napadeny, a že sexuální násilí „pro ně není žádný velký problém.“ „Západní země se nezajímají, pokud jsou ženy znásilňovány u cest. Ale nám to jedno není,“ řekl.

Al-Saadoon se dál snažil zákaz argumentovat tím, že ženy v Saúdské Arábii se mají jako „královny“. „Všichni muži jsou jim k službám. Královna bez možnosti řídit auto má k dispozici manžela, bratra, syna či synovce. Jsou připraveni dělat šoféra, kdykoliv jen mávne rukou.“

Moderátorka reagovala, zda si nemyslí, že by ženám poté hrozilo nebezpečí znásilnění řidičem. Al-Saadoon souhlasil s určitou hrozbou a dodal jiné řešení. „Východiskem by byly zahraniční řidičky pro naše ženy,“ zcela vážně uvedl.

Saúdská Arábie je jedinou zemí, kde ženy nesmějí řídit vozidlo. Za poslední roky došlo k několika pokusům aktivistek usednout za volant automobilu, za které byly potrestány.

Čtěte také: Saúdské Arabky budou moci beztrestně řídit auto. Možná...

Přejít na diskusi