Mocenský puč v policii

Mocenský puč v policii 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Vyznat se v současném souboji policistů, kdy jeden týden provede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ǓOOZ) pod dozorem vrchní olomouckého žalobce Iva Ištvana razii na jiných policejních útvarech včetně prezidia není snadné. Zvlášť, když dozorující žalobce Ištvan bez vysvětlení (tedy se zdůvodněním, že mu to dovoluje trestní řád) vyřadí ze hry Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která by měla všechny trestné činy policistů vyšetřovat.

A ještě v rozhovoru pro Týdeník Echo pronese slova, jejichž význam plně doceníte až s událostmi dalších dní. V případu Olomouc byl vyšetřován i šéf olomoucké pobočky GIBS. Na přímou otázku, proč trestné činy policistů neřeší, tak jak nařizuje zákon, GIBS, Ištván tvrdí, že neměl v tuto instituci v tomto případě důvěru. Je selhání jedné regionální pobočky důvodem nedůvěry v celý GIBS? „Případ nekončí. Chystáme další úkony,“ říká Ištvan. „A upřímně vám řeknu, že na základě informací, které jsme získali, mám už dnes z útvarů, které by to mohly vyšetřovat, důvěru jen k ÚOOZ,“ tvrdí vrchní olomoucký žalobce.

Vzápětí začne politická palba na inspekci, kterou odstartuje a vévodí jí ministr financí Andrej Babiš. I premiér Sobotka, který na základě návrhu vlády jmenuje a odvolává šéfa GIBS, naznačuje, že Ivana Bílka, který inspekci vede, už odepsal. Nestaví se za něj ani ministr vnitra Milan Chovanec.

Týden na to zasáhne GIBS v ÚOOZ. Pod dozorem městského státního zastupitelství v Praze obviní detektiva Šlachtova protimafiánského útvaru Luďka Vokála z přijímání úplatku a úniku informací. Další člověk, jehož jméno do médií neuniklo, je obviněn z podplácení. Vysoce postavenému policistovi ÚOOZ hrozí až 12 let vězení a už byl vzat do vazby. Obviněný detektiv na případu Olomouc nepracoval.

Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, patřící Andreji Babišovi, okamžitě rozjíždí interpretaci o odvětě. Články i komentáře se nesou v příběhu, jak odvážný Šlachta sáhl do prohnilého lůna GIBS – a přišla vendeta. „Především načasování zásahu GIBS vzbuzuje údiv. V bezpečnostních sborech se proto obratem rozjely spekulace o válce policistů.‘ Asi to nelze brát jinak než jako odvetu, zejména to načasování. I když více lidí říká, že GIBS má poměrně nabito,‘ sdělil LN vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity.„ píše v článku s titulkem Policejní válka na titulní straně Lidových novin Martin Shabu.

Je to úplně stejný příběh, jaký ličí už týden Ištván. Věřit se dá jen Šlachtovu ÚOOZ. Všichni ostatní jsou nedůvěryhodní. Mladá fronta Dnes jede v podobném stylu jen s titulkem Válka policajtů.

Andrej Babiš jde po GIBS od prvního dne, co nastoupil do vlády. On jako specialista na sběr policejních informací k podnikatelským účelům a vzhledem do policejní práce ví, že GIBS je potenciálně nejmocnějším útvarem. On má být hlídačem všech ostatních. Má pravomoci zpravodajské služby a má dokonce ze zákona povinnost nasazovat dovnitř policie agenty provokatéry, svádějící policisty k trestným činům. Prostě testovat jejich pevnost a spolehlivost.

Měl by se zabývat těmi nejvážnějšími trestnými činy. To jsou samozřejmě běžné násilné zločiny policistů, ale především zneužívání pravomoci. To se u policie projevuje úniky informací, které jsou vždy spojeny s nějakým benefitem policistů, kteří se toho dopouští. Nikdo nevynáší informace podnikatelským skupinám a médiím jen tak. Stejně jako jen tak nemanipuluje trestním řízením. Vždy je tam motiv. Jen to nemusí být přímo finanční obnos. Může to být klidně reciprocita v podobě šíření dobrého obrazu. Jako ho třeba šíří Babišovy Lidové noviny o Šlachtovi. A zároveň tučně citují z vyšetřování ÚOOZ třeba v případě Oleo Chemical. To je Babišův konkurent na trhu s biopalivy. Pokud policista pouští komukoliv informace z živých vyšetřovacích spisů, zneužívá tím pravomoc úřední osoby. Což je trestný čin se sazbou až 12 let vězení.

GIBS byla za ty tři roky od svého vzniku bohužel ve vyšetřování zločinů policistů velmi laxní. Na tom se shodnou opoziční i koaliční poslanci z parlamentní komise, která by ji měla kontrolovat. Tím bohužel otevřela inspekce prostor Šlachtovi, aby začal vyšetřovat selhání, která ona nevyšetřovala.

I sociální demokraté věděli, že GIBS pod vedením Ivana Bílka není zrovna akční dravec, odhalující masivní úniky z policejních spisů a další zločiny policistů. Zároveň ale věděli, že Andrej Babiš je přímo posedlý tím vyměnit ho co nejdřív za svého člověka. Proto se rozhodli držet status quo, aby vůbec neotevřeli souboj o nového šéfa GIBS.

Byla to rozumná úvaha. Je řada věcí, která tady nefunguje úplně ideálně. V časech rozvinutého babišismu je ale lepší otevírat co nejméně bojových linií. A měnit jen to, co je nezbytně nutné. Laxnost GIBS bohužel ten status quo udržet nedovolila.

V této chvíli se hraje o to, kdo tady získá výkonný i mocenský monopol na vyšetřování vážných hospodářských trestných činů na hraně politiky, byznysu a bezpečnostních složek, včetně korupce. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chystá nový zákon o státním zastupitelství, podle nějž by tyto činy měl řešit speciální protikorupční úřad. Čistá logika říká, že k němu by měl také patřit speciální policejní útvar. Teď je otázka, kdo se jím stane. Sám Pelikán dal hned vědět, do jakého tábora patří. Poté, co zmíněný Martin Shabu z Lidových novin jako první zveřejnil zprávu, že GIBS zasahuje u Šlachty, napsal ministr spravedlnosti na Twitter. „To je znepokojivé“. Když zasahoval Ištvan se Šlachtou minulý týden na policejním prezidiu, za znepokojivé to nepovažoval.

Celé mocenské impérium Andreje Babiše, mediální divizí počínaje, ministrem spravedlnosti konče, tlačí scénář, jak je tím jediným správným a této role hodným Šlachtův útvar. Přesně ten útvar, s jehož vyšetřovateli v čele se Šlachtovou pravou rukou Markem Foglarem se Babiš často scházel. Teď jde jen o to, aby nad ÚOOZ byla buď GIBS, kterou má Babiš pod kontrolou. Nebo ještě lépe, aby GIBS byla úplně zrušena a žádný mocný hlídač v policii nebyl.

Ivo Ištvan si možná ve svém úzkém čistě profesionálním pohledu myslí, že čistí policii od prohnilých struktur. Když ale dohlédneme hlubší souvislosti, vytváří cestu k mocenskému monopolu v policii. Člověka s jeho minulostí by ale už jistě nikdo nepodezříval, že to dělá vědomě. Prostě jen hraje roli v Babišově policejním scénáři. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články