NOVÉ

Karla Kryla dřív také nemuseli. Starosta pozval Ortel na koncert

Protest proti kontroverzní kapele

Témata: , , ,

„Ortel má velmi širokou škálu posluchačů. Karla Kryla lidé taky nejdřív zatracovali a pak ho vynášeli do nebes“, uvedl starosta podřipské obce Krabčice pro Deník.cz k chystanému koncertu skupiny, která se proslavila značně kontroverzními texty. Proti akci už vznikla petice, do které přispívají lidé z celého okolí. Organizátoři petice se obávají střetu pravicových radikálů a antifašistů.

Na konci dubna se má v rámci tradiční Řipské pouti odehrát koncert, který už měsíc a půl před začátkem vzbuzuje kontroverze. Starosta Krabčic Jiří Šimáček se zastal rasistické skupiny a nepřipouští si, že by se jejich vystoupení mělo zrušit. „Já ty jejich texty samozřejmě znám a náznaky rasismu v nich necítím. Spíš odrážejí současnou špatnou atmosféru ve společnosti a probouzejí v lidech národní hrdost. Co vím, Ortel má velmi širokou škálu posluchačů. Karla Kryla lidé taky nejdříve zatracovali a pak ho vynášeli do nebes. Je to věc názoru každého,“ řekl Šimáček.

Čtětě více: Hraje u vás Ortel? Na Kollera zapomeňte

Krajně pravicová Dělnická strana použila v minulosti jednu z písní Ortelu jako svojí hymnu. Příznivci této strany se často účastní jejich koncertů. Organizátoři petice uvádějí, že se obávají střetu radikálů s antifašisty. „Víme, že ultrapravicové skupiny kapelu někdy doprovází. Právě proto jsme zvolili čas v neděli odpoledne před oficiálním koncem pouti. Máme za to, že bezpečnost návštěvníků bude lépe zajištěna přes den než například v sobotu v deset hodin večer,“ argumentuje starosta Šimáček.

Kapela Ortel vzbuzuje vášně svými texty, jejich písně jsou označovány za xenofobní, rasistické či nenávistné. I přes kritiku z větší části odborné veřejnosti, se kapela umístila na druhém místě v anketě Český slavík a samotný zpěvák Tomáš Ortel obsadil třetí místo. Proti Ortelu se postavili nejen ostatní zpěváci ale také i vlastníci portálu k nákupu vstupenek smsticket.cz, kteří prohlásili, že nebudou poskytovat vstupenky na jejich koncerty.

Čtětě více:

Ortel v přímém přenosu nevadí, rozhodla televizní rada

Spisovatelé tlačí na sponzora Slavíků kvůli xenofobii Ortelu

Přejít na diskusi