NOVÉ

Sobotka označil jízdu ruských motorkářů za provokaci

,

Noční vlci

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje chystanou jízdu ruských motorkářů z organizace Noční vlci Evropou za reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje.

Řekl to dnes novinářům po setkání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Jeho názor na průjezd motorkářů se prý v zásadě shoduje názorem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který jízdu označil za provokaci. Noční vlci, které mnozí označují za nacionalisty a násilníky, chtějí podle ruských médií při příležitosti výročí ukončení druhé světové války cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Čtěte také: Spanilá jízda Nočních vlků? Nebezpečně chytrá propaganda

Sobotka dnes novinářům u Karlova mostu v Praze, kde se s polskou premiérkou odpoledne prošel, řekl, že výpravu motorkářů považuje za snahu ruské vlády reagovat na průjezd amerického konvoje. „Myslím si, že není náhoda, že v zápětí poté, kdy těmito zeměmi projel americký konvoj, tak mají projíždět ruští motorkáři,“ poznamenal. Americký konvoj projel na přelomu měsíce zeměmi několika středo- a východoevropských spojenců USA.

Polsko i Zaorálek již plánovanou jízdu označili za provokaci. „Můj názor se v zásadě shoduje s tím, co k tomu uvedl už ministr zahraničí,“ poznamenal dnes Sobotka. S Kopaczovou ale prý o jízdě nejednal. 

Nejsou tady vítání, uvádí dopis

V souvislosti s průjezdem ruského motorkářského gangu se na českého policejního prezidenta a na hejtmany obrátila skupina aktivistů zejména z pravé části politického spektra. Klub angažovaných nestraníků, Konzervativní strana, Pražský Majdan a Občanský institut ve společném prohlášení uvádějí, že motorkářský gang „Noční vlci“ představuje pro občany České republiky bezpečnostní riziko, jež nelze zanedbat.

„Pakliže podivným individuím budou udělena schengenská, bude-li udělen souhlas se zvláštním použitím komunikace a nebude možné zabránit jejich vstupu  na území ČR,  žádáme, aby cizinecká policie na hranicích provedla pečlivě kontrolu vstupujících osob, dopravní policie prověřila způsobilost dopravních prostředků pro provoz na pozemních komunikacích v ČR, následně byla cesta monitorována veškerou dostupnou technikou PČR, vč letecké služby – nejen z hlediska porušování pravidel silničního provozu, ale české legislativy obecně, aby v případě potřeby mohlo být promptně k zákrokům použito příslušných regionálních složek PČR a útvarů s celostátní působností, odpovídající techniky, konče i nasazením pořádkových jednotek PČR,“ uvádí prohlášení.

Podle signatářů dopisu se ruští motorkáři nepokrytě hlásí k podílu na krocích Ruské federace, které jasně porušují mezinárodní právo a jsou zdrojem války v Evropě a nejsou proto v České republice vítáni.

Čtěte také: Zaorálek: Putinovi motorkáři nepožádali o víza do Česka

Přejít na diskusi