OBRAZEM: Nové snímky z Marsu. To jsou panoramata!

Unikátní snímky se sondy Curiosity

OBRAZEM: Nové snímky z Marsu. To jsou panoramata!FOTOGALERIE UVNITŘ
Část povrchu Marsu u hory Sharp. Výřez z nejnovějšího snímku, kterou pořídilo vesmírné vozítko Curiozity. Foto: Foto: NASA
6
Svět
Echo24
Sdílet:

Sonda Curiosity poslala do centrály NASA nové panoramatické snímky, které ukazují povrch na Marsu. Obrázky pocházejí z plošiny Naukluft, dosud nejvýše položeného místa, kam se vesmírnému vozítku za 44 měsíců na „rudé planetě“ podařilo vystoupat. Jsou na nich vidět pískovcové bloky i stoupající úbočí kráteru.

Fotografie ukazují větrem ošlehané bloky pískovce přímo u stojícího vozítka, v pozadí je vidět Galeův kráter. Uprostřed panoramatu se tyčí mohutná hora Sharp, jejíž úbočí zaujímá v průměru přes 150 kilometrů.

Vozítku, jež sondu po povrchu planety převáží, vystoupalo na plošinu u úbočí hory Sharp na počátku března. Předtím strávila několik týdnů vyšetřováním písečných dun v okolí. Přestože cesta přes tuto plošinu měří pouhých 400 metrů, kvůli zvrásněnému podloží trvala roveru od března až do začátku května.

Právě složitý terén dělal velkou starost inženýrům z NASA, vědci se obávali zejména možného poškození kol u vozítka. Nepatrné trhliny v pláštích kol se totiž objevily už v roce 2013. Kvůli nim musel řídící tým dokonce nepatrně pozměnit trasu sondy.

„Pozorně se staráme o stav o stav kol. Trhliny a propíchnutí se naštěstí objevují zhruba v tempu, jaké jsme předem předpokládali. Vzhledem k našim dlouhodobým modelům předpokládám, že se sondě podaří dorazit až na horu Sharp, což bylo v našich plánech už od přistání,“ okomentoval stav roveru náměstek projektového manažera NASA Steve Lee.

Na plošině Naukluft se Curiosity podařilo vyfotografovat několik panoramatických snímků, které poté odeslala přímo do centrály NASA. Snímky navíc sonda pořídila v prozatím nejvyšší nadmořské výšce od přistání na povrchu planety.

Vozítko se vrátí do jezerní oblasti

Po dosažení cílové destinace se Curiosity vrátí ke kamenité jezerní oblasti, kterou zkoumal už v minulosti. Právě tam má totiž za úkol zkoumat přítomnost vzácných minerálů na povrchu Marsu, z níž by v budoucnu měli vědci zjistit dodatečné informace o původu planety.

Sonda Curiosity odstartovala ze Země 26. listopadu 2011, úspěšné přistání v Galeově kráteru pak proběhlo 6. srpna 2012. Hlavním úkolem výzkumného zařízení NASA je dlouhodobé zkoumání povrchu planety, díky kterému by mohli vědci v budoucnu zjistit, zda jsou na planetě vhodné podmínky pro vznik života.

Čtěte také: Astronaut si ve vesmíru zaběhl londýnský maraton

Blíž bydlení v kosmu: nosná raketa přistála v oceánu, obytný modul míří k ISS

Má český ministr dopravy ‚řídit‘ vesmír? Vědci žádají kosmickou agenturu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články