Firmy sází na miliardový byznys kolem EET. Software nabízí za tisíce ročně

past na živnostníky

Firmy sází na miliardový byznys kolem EET. Software nabízí za tisíce ročněNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Kristýna Novotná
Sdílet:

Se zavedením elektronické evidence tržeb (EET), která má začít fungovat od 1. prosince, se naplno rozjede byznys s doplňkovými službami a vybavením. Na miliardový trh se už teď orientuje stále více firem – k dispozici je Dotykačka, ePokladna či čerstvě EET1. Nové online pokladny si bude muset pořídit statisíce drobných podnikatelů a živnostníků. Počítat musí i s výdaji na správu systému, která je ročně vyjde na tisíce korun.

„Podnikatelům nabízíme jako nejlevnější variantu software a tiskárnu za 3240 korun. Pokud by si vybral možnost navíc s tabletem, ta už je za necelých deset tisíc. Nejnákladnější varianta je tzv. maxi řešení za zhruba 27 tisíc, kdy podnikatel dostane vetší tablet, stojánek, tiskárnu a software,“ řekla deníku ECHO24.cz pracovnice prodejny společnosti EET1 z pražských Holešovic.

Podnikatelé však musí počítat také s pravidelným měsíčním poplatkem za správu systému, který se pohybuje v řádu stokorun. „V měsíčním poplatku 399 korun je zahrnuta správa, údržba a pronájem cloudu,“ dodala. Podnikatelé prý do prodejny zatím chodí spíše pro rady, než že by si řešení pokladen už objednávali.

Sama firma se zahájením prodeje vyčkává na ministerstvo financí, které dosud nezveřejnilo technickou specifikaci rozhraní potřebné pro přesné nastavení softwarů. To by mělo být oznámeno až v září. Je tak možné, že množství firem specializujících se na EET ještě přibude.

Na sekundární trh s doplňkovými službami a vybavením, který by měl podle odborníků dosahovat miliardového rozměru, se zaměřují hlavně tuzemské telekomunikační společnosti – řešení má prý T-Mobile, O2 nabízí eKasu a Vodafone, který jako jediný zveřejnil i ceny, jde na trh s ePokladnou. Měsíční poplatek operátora za správu systému se pohybuje kolem 300 korun, nadstandardní verze pak vyjde na 420 korun.

Řešení nabízí banky, startupy i investiční giganti

Ze servisu podnikatelů plánují těžit také banky. Příslušenství v podobě platebního terminálu, který lze spárovat pouze s řešením od Vodafonu, poskytuje za 1700 korun Česká spořitelna. Na trhu pak figurují i menší firmy. Mezi ně patří například Dotykačka, která nabízí pokladní zařízení od 5 do 14 tisíc korun a měsíční správu systému za 850 korun.

Zakoupit lze i systém od Storyous či někdejšího startupu Smart Software, za nímž stojí investiční skupina J&T. Pořizovací cena pokladního systému od Smart Software vyjde na několik tisíc korun, měsíčný poplatek za jeho správu se pak pohybuje v řádu stovek korun

Drobní podnikatelé a živnostníci si budou muset pro přechod na elektronickou evidenci tržeb pořídit celkově připojení k internetu, pokladní program, tiskárnu a hardware, tedy pokladnu, tablet či chytrý telefon, na kterém vystaví účtenku. Větším podnikatelům podle ministerstva financí stačí pouze aktualizace stávajícího pokladního systému.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy.

Od června hodlá ministerstvo v souvislostí s evidencí spustit testovací prostředí pro IT vývojáře. V srpnu zřídí kontaktní místo, od září začne podnikatelům přidělovat autorizační údaje k evidenci tržeb a od listopadu zahájí pilotní projekt pro podnikatele, aby si otestovali komunikaci s úřady.

Čtěte také: Nová daň zlikviduje část živnostníků

S EET začne boj o živnostníky. Babiš z nich vytvořil miliardový trh

Šikana podnikatelů. Kvůli datovým schránkám na ně míří milionové pokuty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články