Část jezídů unikla z obklíčené hory. I tak jich 20 000 zůstává v pasti

Obklíčení jezídové

Část jezídů unikla z obklíčené hory. I tak jich 20 000 zůstává v pastiAKTUALIZUJEME
Jezídové jsou sice v bezpečí před islamisty, teď ale čelí vysídlení a nedostatku přístřeší ve městech v kurdské oblasti, která jim poskytla azyl. Foto: Foto: Twitter/ Rudaw English
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Několika tisícům příslušníků náboženské sekty jezídů se v posledních třech dnech podařilo uniknout z obklíčení v okolí hory Sindžár na severu Iráku. V bezpečí ve městě Dahúk v kurdské oblasti Iráku je jich již okolo 35 000. Až dvacet tisíc uprchlíků však stále zůstává bez vody a jídla v horské pasti, oznámil mluvčí UNHCR Adrian Edwards.

Podle informací diplomatů OSN v iráckém Irbílu jezídům k útěků pomohli kurdští bojovníci a některé další blíže neurčené organizace. Nově příchozí jsou vyčerpaní a dehydratovaní. Mnozí z nich jsou spálení od slunce nebo mají úpal následkem denních teplot okolo 40 až 45 stupňů.

Uprchlíci se ve městě Dahúk a Zakho uchylují do 16 škol, kde je jim poskytnuta zdravotní péče, voda a jídlo. Přístřeší jim místní autority také poskytují v kostelech, mešitách, rozestavěných domech nebo se schovávají pod mosty. Podle odhadů se nyní v Dahúku nachází 400 000 iráckých uprchlíků, včetně jezídů, křešťanů, šabaků, kakaiů, arménských a turkmenských menšin. Podle starosty 350tisícové město Zakho, které leží poblíž hranic s Tureckem, poskytlo azyl 100 000 vysídlených lidí, hlavně z Sindžáru a Zumaru.

USA na džihádisty dále útočí

Americké letectvo v pondělí podniklo sérii úderů proti kontrolním postům sunnitských ozbrojenců na severozápadě Iráku nedaleko míst, kde se před útoky islamistů ukrývali příslušníci sekty jezídů. Oznámilo to ve Washingtonu americké velení. Údery byly vedeny do okolí města Sindžár a zničily postavení extremistů a jejich výzbroj. 

Čtěte také: Obama: Nálety zničily islamistům zbraně a vybavení

Pentagon oznámil, že při leteckých úderech bylo zničeno nejméně jedno terénní vozidlo islamistů a jeden obrněný transportér. Výzbroj extremisté ukořistili v iráckých vojenských skladech, jichž se během své ofenzívy zmocnili. O počtu obětí operace americké velení neinformovalo. Letouny se v pořádku vrátily na základny, uvedl Pentagon.

Za slibný krok do budoucna označil v pondělí prezident Barack Obama pověření místopředsedy parlamentu Hajdara Abádího sestavením příští irácké vlády. Obama uvedl, že Spojené státy se ve spolupráci se zahraničními partnery snaží dostat na svobodu příslušníky irácké sekty jezídů, kteří se uchýlili před útoky islamistů do nehostinných iráckých hor. Washington bude s regionálními spojenci i nadále usilovat o odvrácení humanitárních hrozeb, které postupem islamistů vznikají. 

Tragédie jezídů

Před islamisty utekly do odlehlých horských oblastí tisíce členů náboženské sekty jezídů. Ti jsou zde nuceni přežívat v neúnosných podmínkách bez vody a jídla. Sužováni jsou nemocemi, nejhorší je podle komunity průjem, protože není dostatek vody. Humanitární pomoc jim poskytuje Červený kříž s podporou Spojených států.

Čtěte také: 'Je to údolí smrti. 70 % jezídů je už mrtvých,' prohlásil generál

„Jsme jako zvířata, musíme jíst syrové maso,“ řekl pro The Telegraph 35letý jezíd Thasen Khaleh. „Pokud nebudeme moci zachránit naše rodiny, zabijeme se,“ řekl pro deník další z jezídů. Z jejich útočiště je jako zlověstná předpověď vidět na kolony islamistů, které pročesávají města a okolní oblasti. Z rodin, které mívají až 100 členů, často stihla uniknout jen hrstka.

„Má rodina má 85 členů. Poslal jsem je do hor se ukrýt před islamisty, všechny až na 5 zajali,“ uvedl pro The Telegraph Ali Razala.

Letouny s pomocí svrhly už několikátou zásilku potravin a léků do hor na severozápadě Iráku. Letecká zásilka pro irácké uprchlíky obsahovala 85 000 potravinových balíčků a přes 70 000 litrů pitné vody. Podle Červeného kříže se ale až 50 % lahví s vodou při dopadu rozbije o všudypřítomné kameny.

Čtěte více: 20 000 jezídů uprchlo z hory smrti. Pomoc z letadel moc nefunguje

Vody je zde extrémní nedostatek, je znečištěná a sotva vystačí pro hospodářská zvířata. Když se nedostává humanitární pomoci, tak ji jezídové musí ve spalujících vedrech každý den hledat dlouhé hodiny v horách.

Sdílet:

Hlavní zprávy