Boj o ovládnutí českých lesů. Ustoupí Agrofert konkurenci?

TENDR LESŮ ČR

Boj o ovládnutí českých lesů. Ustoupí Agrofert konkurenci?NOVÁ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Kristýna Novotná
Sdílet:

Ačkoli se favoritem tendru Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva v příštích pěti letech stala jihomoravská firma Petra, její nabídky vyvolávají pochybnosti. Některé zakázky přeplatila až o půl miliardy korun. Pokud své nabídky stáhne, nahraje to především společnosti Uniles spadající pod Agrofert vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, která tendr vyhrála v posledních dvou letech. Klíčový obchodní partner státního podniku tak ještě více posílí pozici v českých lesích.

Společnost Petra z Ratíškovic u Hodonína má šanci získat z celkových 48 smluv 15 kontraktů v hodnotě téměř dvou miliard korun, svou nabídkou by je přeplatila o více než dvojnásobek. Například komplexní zakázku zahrnující těžbu dřeva i pěstební činnost na státních pozemcích severně od Města Albrechtice v hodnotě 300 milionů korun přeplatila firma téměř o půl miliardy. Stejnou částkou soutěžila firma i o osmdesátimilionovou zakázku v Horním Benešově.

Pokud firma získá veškeré pětileté zakázky, zvýší počet svých území na 35 a výrazně si polepší i co do objemu těžby ve státních lesích, na němž se podílí v současnosti 18 procenty. Oproti dvojce Unilesu aktuálně s podílem 12 procent půjde až o dvojnásobek jeho těžby. Posílí tak svoji pozici v těžbě dřeva ve státních lesích a stane se dominantním partnerem státního podniku.

Více zde: Babiš posílí svůj byznys. V lese

Ředitel společnosti Petra Zdeněk Bábíček výsledky tendru zatím nechce komentovat, dokud nebudou konečné. Počet zakázek, které firma může získat, ho ale překvapil. „Pokud opravdu vítězství udržíme, určitě to povede k náboru dalších zaměstnanců,“ uvedl Bábíček. Firma má nyní podle něho asi 250 pracovníků.

Podle společnosti Uniles výsledek tendru potvrdil, že trh s lesnickými zakázkami navzdory kritice funguje „zdravě a transparentně“. „Výsledek tendru plně respektujeme. Dle našich propočtů budeme těžit z hlediska objemu jen cca 8 procent kubických metrů dřeva z letos soutěžených zakázek. Rozhodně tedy nelze mluvit o posílení vlivu, i po tomto tendru budeme ale patřit mezi úzkou špičku největších tuzemských lesnických firem,“ uvedl za Uniles mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. O přenechání zakázek podle něho firma jednat s konkurencí neplánuje.

Kartel velkých firem?

Hodnotu zakázek výrazně přeplácely ale i další firmy. Nacenění kontraktu přitom vychází z hodnot smluv, které se na dané území uzavřely s vysoutěženými firmami v předešlém období. Lesy ČR teď budou nabídky prověřovat, zda mají všechny náležitosti, případně je ze soutěže vyřadí. „Stává se to ale minimálně, většinou jsou nabídky precizně zpracované,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí státního podniku Eva Jouklová s dodatkem, že finální výsledky budou známy na konci listopadu.

Pokud skupina Petra, do níž spadají ještě firmy T.E.P. HOLZ a T.E.P.Z, či některý z dalších zájemců svou nabídku stáhne, na danou územní jednotku Lesy ČR vypíší soutěž novou. Nahraje to hlavně lesnické firmě Uniles, která dosud držela největší počet územních jednotek. Již loni měla kontrakty na 24 území, letos si jich připíše zřejmě dalších 10. Polepší si případně ale i další velké firmy jako Kloboucká lesní či Stora Enso Wood Products Ždírec. Mírně si naopak pohorší firma Progles.

Počet soutěžených územních celků letos lesy ČR navýšily podle mluvčí Jouklové o 85 procent. Zadávaly komplexní zakázky i zvlášť kontrakty na pěstební činnost a těžbu dřeva. Chtěly tím dát šanci i menším lokálním firmám a zabránit tak „kartelizaci lesnictví“, aby si zakázky mezi sebou nerozdělovaly pouze velké společnosti. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento záměr avizoval již po nástupu do funkce.

Celkem se do tendru za 3,4 miliardy přihlásilo 36 firem, alespoň jednu smlouvu uzavíranou na pět let by mohlo získat 13 firem. Pracovat by vítězné firmy měly na územích začít od roku 2017. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, tendry se týkají zhruba pětiny území.

Čtěte také: 60 000 podpisů za usychání lesa v NP Šumava

Lichtenštejnové chtějí zpět lesy, dovolávají se k Nejvyššímu soudu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články