Anticena pro oscarového Stonea. Propaguje a oslavuje komunismus

Anticena za lež

Anticena pro oscarového Stonea. Propaguje a oslavuje komunismusNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Kromě nejslavnějších filmových Oscarů nebo anticeny Zlaté maliny hodnotí práci hollywoodských tvůrců i nadace Oběti komunismu. Ta uděluje cenu Waltera Durantyho těm, kteří ve svých filmech nepřesně líčí historická fakta nebo je úmyslně zkreslují. Mezi letošní ,,vítěze“ patří třeba dokumentarista Michael Moore nebo Oscarem oceněný režisér a scénárista Oliver Stone.

Nadace Oběti komunismu (Victims of Communism) se sídlem ve Washingtonu, D.C. byla založena v roce 1994 s cílem vzdělávat současnou a budoucí generaci o ideologii, historii a odkazu komunismu. Marion Smith, výkonný ředitel nadace, totiž upozorňuje, že rok od roku sílí amnézie Hollywoodu týkající se komunismu a studené války. Smith to označuje za ,,velmi znepokojivý fakt“.

V souvislosti s tím proto nadace filmovým tvůrcům každoročně uděluje cenu Waltera Durantyho. Touto cenou chce poukázat na fakt, že Hollywood mnohdy nemá ani tušení o zločinech, která byly spáchány v době socialismu, komunismu a studené války. Cenou chce zdůraznit, že filmaři o historii často vyprávějí podvodně či naivně.

,,Cílem Hollywoodu je vyrábět efektivní, podmanivé, vzrušující a přesvědčivé filmy. Bohužel ale dochází až příliš často k tomu, že jsou zanedbávána známá a uznávaná historická fakta,“ stojí v prohlášení poroty této ceny. Cena je pojmenována po stejnojmenném novináři, který nechvalně proslul popíráním hladomoru v tehdejším Sovětském svazu.

  • Film roku: Trumbo
  • Herec roku: Bryan Cranston za film Trumbo
  • Režisér roku: Oliver Stone za film Mi Amigo Hugo
  • Celoživotní úspěch za historickou fikci: Michael Moore

,,Film Trumbo vykresluje nejvlivnějšího hollywoodského komunistu jako amerického mučedníka za svobodu projevu a ignoruje fakt, že komunistické režimy porušovaly – a v případě Číny a Kuby stále porušují – lidská práva a svobodu svědomí,“ komentovala výběr oceněných filmů porota.

,,Michael Moore a Oliver Stone nepřestávají produkovat propagandu oslavující komunismus a socialismus,“ uvedli členové poroty v souvislosti se Stoneovým dokumentárním chvalozpěvem o Hugo Chavezovi Mi Amigo Hugo a Mooreovým mnohonásobným přispěním do žánru od filmů Sick po film O kapitalismu s láskou.

Walter Duranty byl angloamerický novinář, který se narodil v Liverpoolu. V letech 1922 až 1936 působil jako moskevský dopisovatel pro list The New York Times. V roce 1932 získal prestižní Pulitzerovu cenu za sérii článků o Sovětském svazu. Následně byl ale kritizován za to, že v nich opomíjel zmínit zprávy o katastrofě na Ukrajině a severním Kavkazu, že zcela popíral tehdejší hladomor. Po letech se proto objevily hlasy, že by mu Pulitzerova cena měla být odebrána. Deník The New York Times, v němž byly tyto články otištěny, v roce 1990 připustil, že jeho práce představuje ,,jedny z nejhorších reportáží, které se v těchto novinách kdy objevily“. Duranty svými reportážemi ze srdce Ruska uvedl v omyl celou západní generaci a poskytl jim dezinformace o tom, co se skutečně tehdy dělo za železnou oponou.


Cena Waltera Durantyho je vyrobena z tzv. Bláznova zlata. Ten se skládá z arsenu a sulfidu železa se stopovým množstvím zlata. ,,Jedná se tedy o příměr s poměrem lži a pravdy, kterou Duranty předkládal o Sovětském svazu,“ píše se na webu.

Čtěte také: Oscara pro nejlepší film má Spotlight, poprvé se dočkal DiCaprio

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články