NOVÉ

Je jim pod 40 let a na účtě mají miliardy dolarů

,

Seznam nejmladších miliardářů

Podnikají v nejrůznějších odvětvích, ale jedno je spojuje – všichni jsou mladší čtyřiceti let a jejich majetek se pohybuje v řádech miliard amerických dolarů. Seznam 46 nejmladších miliardářů světa zveřejnil časopis Forbes.

Nejmladší z nich – čtyřiadvacetiletý Američan Evan Spiegel – by si ve svém věku měl hledat první povolání po dokončení vysoké školy. Místo toho dostal již během studií doslova „nápad za milion“ a vytvořil aplikaci pro vizuální komunikaci – Snapchat. Aplikace si záhy získala velkou oblibu a teď ji využívá více než 100 milionů lidí za měsíc. Spiegelovi se tak podařilo vydělat 1,5 miliardy dolarů.

Čtěte také: Selfie s mrtvou obětí. Zastřelil kamaráda a poslal SnapChat

Nejbohatší ze seznamu Forbesu je Mark Zuckerberg, jenž ve svých 30 letech nakumuloval majetek v hodnotě neuvěřitelných 33,4 miliard dolarů. Modrobílou sociální síť asi není potřeba představovat. Podle statistik měla v lednu 2015 téměř 1,4 miliardy aktivních uživatelů. Během loňského roku se příjmy společnosti zvýšily o 58 %, když Facebook začal umisťovat reklamy i do mobilních zařízení.

Čtěte také: Zuckerberg si koupil část havajského ostrova 

Další v seznamu milionářů je jedním z těch, kteří se „uměli narodit“. Řeč je o nejmladším miliardáři Evropy, Švédovi Tomu Perssonovi, jehož dědeček v roce 1947 založil společnost H&M. Za necelých 70 let se firmě podařilo expandovat do celkem 53 zemí a po celém světě založit více než 3500 poboček. Není proto divu, že Tom již ve svých třiceti letech disponuje majetkem ve výši tří miliard dolarů. 

Pod číslem 12 z celkového počtu 46 miliardářů na seznamu Forbesu se nachází Američan Drew Houston. Tomu se podařilo v jednatřiceti letech nashromáždit jmění ve výši 1,2 miliardy dolarů. Houston je spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Dropbox Inc, jejíž vlajkovou loď – stejnojmennou aplikaci Dropbox, která slouží ke vzdálenému sdílení souborů – využívají celosvětově stamiliony uživatelů. 

Jen o dva roky starší Američan Brian Chesky dostal nápad, jak propojit virtuální svět s realitou. Jako spoluzakladatel a později výkonný ředitel společnosti Airbnb Inc vytvořil stejnojmennou webovou službu, která slouží k zprostředkování pronájmu ubytování. Tato služba v lednu letošního roku inzerovala přes milion nabídek ubytování z 34 tisíc měst a 190 zemí. Brianovi jeho nápad vynesl 1,9 miliardy dolarů.

Miliardář ze základky

Živoucím důkazem toho, že i se základním vzděláním se dají dokázat velké věci, je Švéd Markus Alexej Persson, známý pod přezdívkou Notch. Již od dětství se věnoval programování a v roce 2009 vytvořil videohru Minecraft, která se záhy dočkala obrovského úspěchu na celém světě. Nyní disponuje jměním ve výši 1,3 miliardy dolarů. Pro zajímavost lze uvést, že i přes nízké vzdělání se stal členem švédské Mensy.

Sedmatřicetiletá Yvonne Bauerová patří do páté generace rodiny, která ovládá mediální společnost Bauer Media Group. V portfoliu tohoto konglomerátu najdeme 600 časopisů, 400 digitálních služeb a 50 radiových nebo televizních stanic po celém světě. Yvonne převzala otěže společnosti v roce 2010, když na ni otec převedl 85 % obchodu. Její jmění dosahuje téměř tří miliard dolarů.

Pro zajímavost: Forbes eviduje celkem 1 826 miliardářů a jen 46 z nich spadá do kategorie mladších čtyřiceti let. Kompletní seznam mladých miliardářů si můžete prohlédnout zde.

Čtěte také: Miliardář Vítek koupil od Ringo Starra sídlo v Anglii

Přejít na diskusi