Konec disputace? Za vyhynutí mamutů může člověk

Nová britská studie

Konec disputace? Za vyhynutí mamutů může člověkNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Může za vyhynutí pravěkých zvířat člověk, způsobily to klimatické změny, anebo ještě něco jiného? Diskuze, která se v odborných kruzích vede už desetiletí, je podle některých britských vědců vyřešena. Mamuti, šavlozubí tygři a další prehistorická zvířata vyhynula především kvůli člověku.

Šavlozubý tygr, mamut srstnatý, nosorožec srstnatý či obří pásovec vyhynuli zhruba před deseti tisíci lety. Na důvodu vyhynutí prehistorických zvířat se ale vědci nemohou shodnout. Britští výzkumníci z univerzit v Exeteru a Cambridgi nyní zveřejnili studii, podle níž byl dominantní silou, která stála za vyhynutím těchto prehistorických gigantů, právě člověk.

„Pokud jde o nás, je to hřebíček do rakve pro tuto padesátiletou debatu – lidé byli hlavním důvodem, proč pravěká zvířata vyhynula,“ řekl Lewis Bartlett z University of Exter, který vedl studii pro britský The Independent.

Výzkum je postaven na statistické analýze. Vědci porovnávali všechna možná období, v nichž mohla prehistorická zvířata vyhynout, s příchody lidí na různá místa. To poté porovnávali s rekonstrukcemi klimatických změn v průběhu času.

Čtěte také: Záhada. Vědci našli nástroje starší než člověk

Podle Bartletta není jasné, zda za vyhynutím stojí lov, anebo jiné působení člověka. „Způsobilo to jejich zabíjení pro jídlo? Či za to mohlo časné užití ohně? Nebo jsme je vyhnali z jejich přirozeného prostředí? Tohle naše analýza nerozlišuje, ale můžeme říci, že lidská aktivita měla větší vliv na vyhynutí pravěkých zvířat, než klimatické změny,“ uvedl Bartlett, podle nějž zjištění zároveň vyvrací mýtus o tom, že lidé tehdy žili s přírodou v harmonii.

Jedná se již o druhou studii na toto téma, která v poslední době vyšla. Objasnit vyhynutí mamutů se snažili i archeologové z Krakova. Podle polských vědců za něj může jejich průmyslový lov, ke kterému docházelo v období 30 až 20 tisíc let př. n. l. v období tzv. gravettienské kultury. Lidé gravettienu podle nich nelovili mamuty jen pro maso, ale také pro jejich kosti, jejichž úlomky používali též jako palivo do ohně.

Čtěte také: Odkud jsme přišli? Už se to ví. Z Kavkazu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07
×

Podobné články