Slovanskou epopej v Tokiu si prohlédl i císařský pár

Slovanská epopej

Slovanskou epopej v Tokiu si prohlédl i císařský párNOVÉ
Japonský císař Akihito a císařovna Mičiko. Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock.

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Výstavu obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej v Tokiu navštívil ve čtvrtek japonský císařský pár, císař Akihito a císařovna Mičiko. ČTK o tom dnes informoval velvyslanec České republiky v Japonsku Tomáš Dub. Podle české ambasády má výstava v japonské metropoli obrovský úspěch a prohlédlo si ji už více než 600.000 lidí.

„Císař se velmi zajímal o jednotlivé detaily obrazů, obzvláště ty symbolizující mír. Zároveň se živě zajímal o historické okamžiky a souvislosti, které kolekce Muchových obrazů zobrazuje, stejně jako o to, zda například reflektují i historii Slovenska, i o to, jak bylo uspořádáno Rakousko-Uhersko, jaká byla jeho vnitřní situace a podobně,“ uvedl velvyslanec. „Mnoho z těch věcí též komentovala císařovna, která má k České republice zejména s ohledem na jejího oblíbeného spisovatele Karla Čapka blízko,“ dodal.

„Císař poznamenal, že zejména povědomí o slovanské historii není v Japonsku tak vysoké a i proto výstavu přivítal,“ sdělil Dub.

Prohlídka se uskutečnila bezprostředně po uzavření výstavních prostor pro veřejnost a císařský pár byl doprovázen pouze vedoucím českého zastupitelského úřadu, hlavní kurátorkou výstavy a dalšími významnými hosty, včetně ředitele galerie, kde je výstava umístěna, ředitele Úřadu kultury Japonska (obdoba ministra a ministerstva kultury) či prezidenta japonské veřejnoprávní televize NHK a prezidenta jednoho z největších japonských deníků Asahi šimbun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle českého velvyslance Muchovu Slovanskou epopej, jejíž výstava se koná v rámci Roku české kultury v Japonsku, vidělo v Tokiu už přes 600.000 lidí. V průměru se prý stojí třičtvrtěhodinové fronty na vstupenky a půlhodinové fronty na vstup do sálu. O výstavě také bohatě informují japonská média, uvedl Dub.

Vernisáž výstavy se v Národním centru umění v Tokiu uskutečnila 7. března. Veřejnosti je epopej v Tokiu přístupná od 8. března a bude zde do 5. června.

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej dvacet velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vybudovalo na své náklady vhodný objekt pro jejich vystavení. Ten ovšem zatím neexistuje.

Proti zápůjčce obrazů se v Česku postavili někteří odborníci, kteří varovali, že by plátna mohla být poničena. Původně měla letět epopej i do Číny, tam ale vystavena nebude.

Čtěte také: Slovanská epopej má dostat od Prahy vlastní budovu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články