Firma roku 2016

Firmou roku 2016 je liberecký výrobce elektroniky Hokami CZNOVÉ
1
Ekonomika

Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2016 je liberecký výrobce elektroniky Hokami CZ. Mezi živnostníky odbornou porotu nejvíce zaujal šperkař David Lomos. Výsledky 11. ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora podnikání v Česku, byly vyhlášeny ve středu večer na pražském Žofíně.

„Letos jsme se díky firmě Hokami CZ dostali až na Mars. Společnost totiž mimo jiné dodávala elektroniku pro řízení času vozítka Mars Curiosity,“ uvedla manažerka prodeje ve Vodafonu Renata Pazourková. Vítěznou firmu zvolila 12členná porota. O sedmi finalistech Živnostníka roku rozhodla veřejnost v SMS hlasování, vítěze pak vybrala porota.

Druhé místo patří výrobci endoprotéz a kloubních náhrad, firmě Beznoska. Třetí příčku obsadila společnost Kufi Int. Plzeňská firma, která vznikla jako startup studentů během studia na univerzitě, se zabývá výrobou a vývojem v oblasti tepelných čerpadel a úspor tepelné energie.

Šperkař Lomos byl inspirován svým dědečkem, první šperky začal vytvářet již ve svých dvanácti letech. V roce 1998 založil živnost a o dva roky později měl vlastní ateliér Daloo design.

Druhé místo obsadila zástupkyně Jihomoravského kraje, konkrétně Slovácka, Magdalena Válková, která vyrábí nealkoholický tradiční mošt. Třetím nejlepším živnostníkem se stala Lucie Ernestová, která vymýšlí a vyrábí hry pro děti i pro dospělé.

Cenu Odpovědná firma roku 2016, která je udělována společnostem, které se příkladně starají o své zaměstnance, životní prostředí a rozvoj regionu, obdržela olomoucká firma Koyo bearings.

Letos poprvé se vybírala nejlepší mladá, inovativní a neokoukaná firma. Jednoznačným vítězem nové kategorie Startup roku se stala společnost Neuron soundware, která se zabývá analýzou zvuků za využití neuronové sítě.

Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny. Firmy byly v krajských kolech hodnoceny z poloviny na základě hlasů poroty a z druhé půlky podle tzv. skóringu, který byl vypočítán pomocí ukazatelů rentability, likvidity, zadluženosti, aktivity, ziskovosti a produktivity. V kategorii Živnostník roku rozhodovala porota na základě podnikatelského příběhu.