Muslimský starosta Khan přísahal v katedrále. Ovčáček čte Podvolení

první muslimský starosta Londýna

Muslimský starosta Khan přísahal v katedrále. Ovčáček čte PodvoleníAKTUALIZOVÁNO
Nový londýnský starosta Sadiq Khan. Foto: Foto: labour.org.uk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nově zvolený londýnský starosta Sadiq Khan v sobotu složil slavnostní přísahu. Khan, který je vůbec první muslimem v této funkci, si pro slavnostní akt vybral katedrálu v londýnské čtvrti Southwark a zdůraznil, že chce být starostou Londýňanů všech vyznání i etnik. Na Khanovo zvolení už zareagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který oznámil, že si znovu přečte Houellebecqův román Podvolení.

První muslimský starosta Londýna slavnostní přísahu složil ani ne 12 hodin poté, co byly oficiálně potvrzeny volební výsledky. Do anglikánské katedrály jej provázel potlesk několika stovek zúčastněných, mezi nimiž byli vedle jeho kolegů z Labouristické strany například herec Ian McKellen. Přítomni byli jak představitelé křesťanské víry, tak muslimové či židé.

V asi pětiminutové řeči prezentoval svůj záměr vést město tak, aby sloužilo všem lidem bez rozdílu původu. „Jsem rozhodnut vést nejtransparentnější, nejochotnější a nejpřístupnější radnici, jakou kdy Londýn měl a reprezentovat každou sebemenší skupinu a každou část našeho města jako starosta všech Londýňanů.“

Obrázek, který obletí svět

Jeho přísahu okomentoval i děkan katedrály Andrew Nunn, podle něhož vneslo do jindy poklidného svatostánku „karnevalovou atmosféru“.

„Doufám, že tenhle obrázek obletí svět, protože představuje novou tvář Anglie, která je sama se sebou v míru bez ohledu na rasu a tak dále. V tom spočívá ta krása,“ řekl listu The Guardian herec Ian McKellen. Zdůraznil význam symboliky, jež má přísaha v katedrále pro převážně křesťanskou veřejnost.

Khan ve čtvrtečních volbách obdržel přes 44 procent (přes 1,1 milionu) hlasů, zatímco jeho soupeř 35 procent (přes 900.000). Protože vítěz nedostal nadpoloviční většinu, sčítaly se podle volebních pravidel ještě takzvané druhé preferenční hlasy, kde Khan zvítězil se 65,5 procenta (přes 160.000) hlasů, zatímco Godsmith jich dostal 34,5 procenta (skoro 85.000).

Voliči si na hlasujících lístcích vybírají koho chtějí nejvíc a koho by si přáli, pokud by ten první nevyšel. Z této druhé skupiny se právě znovu přepočítávaly hlasy pro politiky na obou čelných pozicích. Volební účast činila 45,3 procenta.

Khanovo zklamání a Ovčáčkovo Podvolení

K hlavním rozdílným postojům obou kandidátů v kampani patřilo to, že Goldmith vyzýval, aby Britové hlasovali v červnovém referendu pro odchod z EU, zatímco Khan pro setrvání v unii. Jednačtyřicetiletý Zac Goldmith se v kampani také snažil spojit Khana s islámskými radikály. Tato obvinění vůči pětačtyřicetiletému Khanovi ještě ve středu opakoval před poslanci i britský konzervativní premiér David Cameron.

„Jsem zklamaný, že konzervativci a Goldsmith se rozhodli vést negativní kampaň, která rozděluje. Jsem Londýňan, jsem Brit, jsem muslimského vyznání a jsem samozřejmě hrdý být muslimem. Mám pákistánský původ, jsem otcem, manželem, dlouholetým (fotbalovým) fanouškem Liverpoolu. Jsem tohle vše,“ řekl krátce před volbami Khan.

Zvolení muslimského starosty ve městě, které bývá považováno za jedno z center evropské kultury, ale i tak vyvolalo rozruch. „Jdu se opět začíst do románu Podvolení,“ napsal na Facebook v reakci na Khanovo zvolení Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ovčáček tak odkazoval na úspěšný román francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Podvolení totiž pojednává o fiktivní situaci v roce 2022, kdy Francouzi umožní zvolení muslimského prezidenta, aby zabránili volebnímu úspěchu Marine Le Penové.

Čtěte také: Houellebecq by měl být pro Evropany povinná četba, míní Klaus

Khan se narodil 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna, pracoval jako právník se zaměřením na lidská práva. Od roku 2005 je poslancem britského parlamentu.

Dosavadní oblíbený londýnský starosta Boris Johnson se rozhodl neusilovat o třetí mandát a věnovat se jiným funkcím v rámci své Konzervativní strany. Podle agentury Reuters usiluje o post předsedy strany a premiéra po odchodu Davida Camerona.

Čtěte také: Boris Johnson: Poloviční Keňan Obama cítí ‚rodový odpor‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články