Děkujeme, paní Ribbentropová! Ukrajinci se zlobí na Merkelovou

Poté, co se na internetu objevila fotka německé kancléřky Angely Merkelové v živém hovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, zaplavili Ukrajinci facebookový profil kancléřky nelichotivými komentáři.

Tisíce příspěvků s totožným textem „Děkujeme, paní Ribbentropová“ naráží na nechvalně známý sovětsko-německý pakt z druhé světové války zvaný podle jeho signatářů Molotov-Ribbentrop.

Bouřlivou reakci vyvolala série fotografií pořízených na nedělním finálovém zápase Mistrovství světa ve fotbale. Zachycuje Merkelovou, která sedí vedle Putina a vede s ním podle všeho zasvěcený rozhovor. 

V neděli se při krátkém setkání v Rio de Janeiru právě před finálovým zápasem fotbalového šampionátu Vladimir Putin a Angela Merkelová shodli na tom, že je na Ukrajině třeba co nejrychleji vyhlásit klid zbraní mezi vládní armádou a separatisty a také je nutné okamžitě zahájit rozhovory kontaktní skupiny, která by mohla pomoci s vyřešením krize.

„Putin i Merkelová zdůraznili naléhavou potřebu obnovit práci kontaktní skupiny na Ukrajině," oznámil podle agentury Reuters Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Merkelová i Putin se podle kancléřčina mluvčího Steffena Seiberta vyslovili pro co nejrychlejší uspořádání přímých rozhovorů mezi ukrajinskou vládou a separatisty. Rozhovory by se podle Seiberta mohly konat v rámci videokonference. Podle Peskova zastávají Putin i Merkelová stejný názor i v pohledu na vývoj krize na Ukrajině, a to že se situace nadále zhoršuje. Oba státníci proto prý vyzvali k posílení mírového snažení. 

Čtěte také: Putin nemá důvod bát se Merkelové

Merkelová uvažuje, že před koncem mandátu odstoupí, píše Spiegel

 

Přejít na diskusi