Pro brexit hlasovali starší Velšané a Angličané z venkova

Kde a kdo hlasoval pro brexit

Pro brexit hlasovali starší Velšané a Angličané z venkovaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pro odchod z Evropské unie hlasovali zejména starší Angličané a Velšané bez vysokoškolského vzdělání. To Skotové a Severní Irové vyjádřili v referendu svůj proevropský postoj. Konečné vyslovení pro brexit pro ně ostatně znamená naději, že by se mohli od Velké Británie odtrhnout a osamostatnit se. Velké rozdíly byly patrné také v tom, jak v referendu hlasovali lidé bydlící ve městech, kteří byli pro setrvání, a na venkově, podotýká New York Times. Podle odborníků to naznačuje velké rozdíly v populaci a její nejednotnost.

Celková populace Velké Británie činí 64,1 milionu lidí. 52 % Britů, tedy 17,4 milionů těch, kteří se k referendu dostavili, hlasovalo pro odchod z Evropské unie. Pro setrvání oproti tomu bylo 48 % zúčastněných, což se rovnalo 16,1 milionu Britů. Volební účast byla nebývale vysoká – k volebním urnám přišlo 72 % Britů. Platných hlasů bylo 33,5 milionu.

Pro setrvání v Evropské unii hlasovala nadpoloviční většina Skotů – 62 % z nich se svým hlasem vyjádřilo pro Evropskou unii, 38 % pro brexit. O něco málo přesvědčivější, avšak stále proevropská, byla nálada v Severním Irsku. V Evropské unii chce zůstat 56 % z těch, kteří se do volebních místností dostavili.

To mírná většina Velšanů chce z EU odejít, konkrétně 52 % z nich. Téměř shodně hlasovali i Angličané – 53 % z nich se vyslovilo pro brexit, 47 % pro setrvání.

Znatelné rozdíly jsou rovněž patrné mezi těmi, kteří bydlí na venkově a těmi z velkých měst. Obecně lze říci, že pro setrvání hlasovala velká města, v první řadě více než osmimilionový Londýn. 40 % populace Londýna bylo pro brexit, rovných 60 % pro setrvání. Podobné výsledky okolo 40 % pro brexit vykázal i Liverpool a Manchester.

Proti brexitu se postavilo hlavní město Severního Irska Belfast. Pouze 39,3 % z jeho obyvatel chce z Evropské unie odejít, 60,7 % je pro setrvání. Také dvě největší města Skotska se postavila za EU. Obyvatelé Glasgow odvolili v poměru 33,4 % pro brexit, 66,6 % pro setrvání, zatímco obyvatelé Edinburghu byli ještě přesvědčivější: 25,6 % pro brexit vůči 74,4 % pro EU.

Jak uvedla ve svém vysílání Česká televize, z průzkumů dále vyplývá, že pro setrvání v Evropské unii hlasovalo 75 % lidí ve věku od 18 do 24 let. Ti mladší 18 let se navíc na sociálních sítích bouřili, že jim úřady neudělily právo, aby hlasovali „v nejdůležitější otázce, která ovlivní jejich budoucnost“.

Pro setrvání v EU dále hlasovalo 46 % Britů ve věku od 24 do 29 let a 44 % lidí starších 50 let. Výraznou skupinu, která se vyslovila pro brexit, však tvořili Britové starší 65 let. Pouze 39 % z nich vyslovilo souhlas se setrváním v EU.

Čtěte také: Kdo má radost z brexitu? Svobodní, komunisti, Okamura a Klaus

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články