Za část řecké půjčky se zaručí i Praha. Návratnost nejistá

Miliardy korun ve hře

Za část řecké půjčky se zaručí i Praha. Návratnost nejistáNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po více než 17hodinovém jednání se podařilo dospět k dohodě: Řecko dostane další miliardy eur. Dříve než se však podaří nové půjčky „zadministrovat“, bude předlužená země potřebovat překlenovací úvěr, aby se vyhnula státnímu bankrotu. Na něm by se mohla podílet svými prostředky i Česká republika, která by musela poskytnout miliardy korun. Hrozí přitom, že Češi o své peníze nenávratně přijdou.

Případná finanční pomoc Česka se bude projednávat v úterý na schůzce unijních. Ministr Andrej Babiš se však schůzky nezúčastní. V reakci na dohodu pro ČTK uvedl, že ji nepovažuje za dobrou – situace se podle něj bude opakovat. Řešením by podle něj byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů. 

Jednání o řecké krizi sledujeme ON-LINE zde.  

Přestože se lídři zemí platících eurem v noci na dnešek v Bruselu dohodli na třetím záchranném programu pro Řecko, Atény budou ještě před projednáním všech detailů programu a potřebovat překlenovací půjčku. Jednou z možností, jak předlužené zemi poskytnout peníze potřebné na provoz, je úvěr z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM). 

Pokud by se lídři Evropské unie rozhodli poskytnout Aténám peníze prostřednictvím úvěru z EFSM, znamenalo by to, že by se na financování Řecka museli podílet i Češi. Za půjčky z EFSM totiž ručí všechny země evropské osmadvacítky a ne jen ty, které platí eurem. Jednotlivé státy přispívají v poměru, který odpovídá jejich příspěvkům do evropského rozpočtu. Česko by tak muselo pokrýt 1,13 procenta případné půjčky. 

Představitelé České republiky se sice již dříve vyjadřovali v tom smyslu, že peníze Řecku půjčovat nechtějí, ale pokud pomoc proběhne prostřednictvím úvěru z EFSM, Česko bude muset balkánské zemi pomoct nedobrovolně. O tom, jak bude překlenovací půjčka pro Řecko vypadat, se přitom bude rozhodovat již zítra na schůzce ministrů financí EU. Český ministr financí Andrej Babiš se však podle dostupných informací této schůzky zúčastnit nehodlá. Místo Babiše na schůzku dorazí jeho náměstkyně Lenka Jurošková.

Státy Evropské unie za peníze zapůjčené v rámci programu EFSM pouze ručí. To znamená, že by země EU (včetně Česka) o svoje peníze přišly pouze ve chvíli, kdy by Řekové nebyli schopni svoje závazky splácet. „Nejde o přímou platbu, jde jen o záruku. Byla by to rezerva ve státním rozpočtu,“ uvedl k tomu v pondělním vysílání České televize státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Prouza zároveň připomněl, že Češi už takto v minulosti ručili za půjčky Irsku a Portugalsku. 

Přestože zatím vývoj řecké krize podle všeho spěje spíše k dohodě, je stále možné, že v průběhu jednání ke krachu dojde a Řecko tak nebude schopno svým závazkům dostát. Částku, kterou by tak Česká republika musela předlužené zemi poskytnout, zatím nelze vyčíslit přesně. Odhady hovoří o tom, že Řecká vláda by na přežití „překlenovacího období“ potřebovala něco kolem 10 miliard eur. Při takové částce by se finanční záruky Prahy pohybovaly řádově ve výši několika miliard korun korun.

Čtěte také: Německo nás chce ponížit, zní z řeckého parlamentu

Dlouhé jednání o Řecku nemělo výsledek. Rozhodne se dnes?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články