Zeman chce umožnit volyňským Čechům repatriaci

Zeman chce umožnit volyňským Čechům repatriaciNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman požádal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby vyhověl požadavkům 40 rodin volyňských Čechů na repatriaci. Situace na Ukrajině jim podle něj v současné době neumožňuje mít plnohodnotný život.

Volyňští Češi žádali již na jaře prezidenta, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) i další politiky o pomoc s návratem do bývalé vlasti. Vláda však jejich žádost nevyslyšela. Česká diplomacie uvedla, že věří ve schopnost Ukrajiny zajistit jejich práva a bezpečnost.

Zeman je nyní jiného názoru, volyňští Češi podle něj nemohou mít na Ukrajině plnohodnotný život. "Prezident republiky zdůraznil, že stát je státem pouze tehdy, jestliže se dokáže postarat i o své zahraniční občany," uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

"My tu věc posoudíme standardním způsobem, a pokud bude zákonná možnost vzít tyto Čechy zpět do vlasti, tak proč ne," řekl novinářům Chovanec. "Budeme chtít znát primárně pozici ministerstva zahraničí. Tento proces teď začne běžet," dodal.

Čtěte také: 'Češi se na nás asi zlobí.' Krajané z Ukrajiny stahují žádosti

Volyňští Češi se bojí Rusů i Ukrajinců. Česká vláda nepomůže

Volyňští Češi na Ukrajině v březnu v dopise Zemanovi uvedli, že se nebojí útoků místních obyvatel, ale možného válečného konfliktu. Strach českých krajanů prý pramení především z obavy, že začne válka s Ruskem, které již připojilo Krym, a muži budou odvedeni, aby bojovali. Krajané také vyjádřili obavu ze souvisejícího nárůstu kriminality a extremismu na obou stranách, který zbytkům fungujících ukrajinských složek nedovolí dostatečně ochránit jejich životy a zdraví v případě náhlého vyhrocení situace.

Na Ukrajině žije podle různých zdrojů asi dvacet tisíc Čechů, letos na jaře ale představitelé Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel odhadovali počet Čechů na Ukrajině jen na dva tisíce. Volyň je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

Sdílet:

Hlavní zprávy