Jan Beroun generálem nebude, Jiří Komorous možná ano

POVÝŠENÍ DO HODNOSTÍ GENERÁLŮ

Jan Beroun generálem nebude, Jiří Komorous možná anoNOVÉ
Jiří Komorous Foto: FOTO: Wikipedia
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vláda v pondělí odmítla propůjčení generálských hodností šéfovi Vojenského zpravodajství Janu Berounovi a jeho zástupci Liboru Jílkovi. Naopak povýšení na generálmajora navrhuje pro policejního prezidenta Tomáše Tuhého a šéfa hasičů Drahoslava Rybu. Generálem by se také mohl stát ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous, který dříve čelil kritice za svou spolupráci s někdejší StB. Souhlas ministři vyjádřili i s povýšením dalších sedmi vojáků, včetně šéfa generálního štábu Josefa Bečváře, který má získat nejvyšší hodnost, armádní generál. Vojáky do generálských hodností jmenuje prezident, a to k 8. květnu nebo 28. říjnu.

Vedení Vojenského zpravodajství (VZ) bylo v posledních měsících kritizováno především za postup v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Práci VZ následně kritizovali poslanci i bezpečnostní experti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si nechal zpracovat analýzu přístupu VZ, zpravodajci podle něj v případu zásadně nepochybili.

Ministři také posuzovali návrh na jmenování osmi generálů. Zemanovi pak navrhli povýšení Bečváře z hodnosti generálporučíka na takzvaně čtyřhvězdičkového generála. Dosud měl druhou nejvyšší generálskou hodnost generálporučík. Novými generály by se dále měli stát dosavadní plukovníci Zoltán Bubeník, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví, Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany, a Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky. Všichni by měli nově být brigádními generály. Hodnost brigádního generála by měla být propůjčena také náčelníkovi Vojenské policie Pavlu Křížovi.

Generálmajoři Tuhý, Ryba, Komorous?

Ministři se na pondělním jednání dále shodli, že prezidentu Miloši Zemanovi doporučí jmenování Tuhého a Ryby do hodnosti generálmajora, tedy do druhé nejvyšší generálské hodnosti. Oba jsou v současné době brigádními generály. Tuto hodnost by nově měl získat také Komorous, který je v současné době plukovníkem.

Komorousovo jméno zaznělo v souvislosti s nedávnou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku. Podle některých médií údajně stál za příchodem dvou policistů do pražské FAMU v souvislosti s vyvěšením tibetské vlajky na budově vysoké školy. Vedení policie i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to ale popřeli. Ministr minulý týden řekl, že Komorous má jeho důvěru a že si nemyslí, že by v celé záležitosti „figuroval a hrál aktivní roli“.

Komorous v minulosti působil u protidrogové policie, později byl náměstkem ministra vnitra. Dříve čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti (StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a pozdější ministr vnitra Jan Kubice.

Vláda návrh na povýšení Tuhého, Ryby i Komorouse zdůvodňuje například tím, že při výkonu funkce „prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti“.

Čtěte také: Policisté byli na FAMU hned dvakrát, prozradil Tuhý

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články