ANALÝZA

Babiš na lovu velkých daňových ryb. Neberou a neberou

Další ministrova naděje: Savov

Ministr financí Andrej Babiš potřebuje chytit velkou rybu. Rok a půl po vstupu do vlády začíná vypadat trochu rozpačitě, že jeho rétorická válka proti daňovým podvodům a „karuselům“ zatím nepřinesla žádný výraznější zářez, kterým by se ministr financí mohl opravdu pochlubit.

Případ íránského obchodníka s českým pasem Shahrama Abdullaha Zadeha, kterého policie zatkla loni v březnu a obvinila z machinací s DPH, je sice označován za druhý největší daňový únik v historii – obžaloba odhaduje škodu nejméně na 2,5 miliardy korun – Peršan ale není persona, která by se zapsala do paměti voličů jako třeba David Rath s krabicí. A za druhé, Babiš sice v prosinci o zákroku proti Zadehovi hovořil v parlamentu v první osobě plurálu („… kterého jsme nechali zatknout v Hiltonu“), obvinění se však připravovalo dávno před nástupem vlády Bohuslava Sobotky.

Úterní vydání Lidových novin nicméně připomnělo, kdo by mohl kritéria velké ryby splňovat. Podnikatel František Savov, obviněný rovněž v souvislosti s údajnými podvody s DPH a dlouhodobě žijící v Londýně, by byl jistě vděčnější kořistí. Ačkoli léta skrýval svoji tvář před fotografy a svůj miliardový majetek zčásti dosud maskuje přes zahraniční vlastníky, po vyhlášení zatykače a zátahu na jeho firmy v pražských Košířích se o něm hodně napsalo. Nesporně vyšší liga, než poměrně neznámý Zadeh.

Do jaké míry je podstatné či náhodné, že zmíněný deník patří do mediální divize Agrofertu a jeho redakci vede Babišův dlouholetý přítel István Léko, nechme na posouzení čtenáře. List s odkazem na „informace LN“ předvídá, že Savov se bude u londýnského soudu bránit proti vydání z Británie poukazováním na to, že v Česku čelí politickému procesu. Důkazem mají být mobilní textové zprávy, v nichž ho Babiš údajně zastrašuje.

Čtěte také: Ani kvůli miliardám bych neporušil zákon, vzkazuje Savov

Co přesně v esemeskách stálo, noviny nepíší a Savov odmítá dotyčné zprávy zveřejnit. Jejich existence ale je vcelku pravděpodobná. To, že si Babiš při mluvení, telefonování i psaní textových zpráv nebere servítky, se všeobecně ví. Respektive to potvrdí skoro každý, kdo měl s majitelem Agrofertu někdy co do činění a dostal se s ním do názorové výměny.

Stejně tak je blízko pravdě, že Babiš neměl Savova nikdy v lásce a tento pocit zřejmě ještě prohloubily kritické články v Savovových médiích, zejména v týdeníku Euro, nebo spory o název a ochrannou známku, které mezi sebou už dříve rozehrály Savovova společnost Mladá fronta a Mafra (vydávající MF Dnes), patřící nyní pod Agrofert.

Není důvod k pochybám, že Babiš potřebuje dostat kontroverzního miliardáře před soud. Protikorupční marketingová doktrína, která před dvěma lety vynesla Babiše do politiky, se čím dál víc obehrává a s rozsudky, jako byl ten nedávný v kauze Nagyová, dostává další trhliny. Savov by mohl byl exemplární příklad, že funguje aspoň stroj poháněný Finančním analytickým útvarem.

Článek z titulní stránky Lidovek se dá chápat také tak, že Babiš momentálně tahá za kratší konec a obává se, že mu kýžená velká ryba uplave. Jisté je, že v jeho neprospěch hraje čas. Justice se domáhá vydání Savova už rok a stále ještě nepadlo rozhodnutí v první instanci. O případné délce soudního řízení v Česku nemluvě. Zřejmě tedy bude třeba začít lovit zase jinde, ale rychle. Za pár měsíců bude polovina volebního období.

Poznámka: Autor textu je autorem knihy Babiš – příběh oligarchy, kterou v roce 2014 vydalo vydavatelství Mladá fronta.

Přejít na diskusi