Na hranicích teď uprchlíkům nejvíc pomáhají Češi

dobrovolníci pomáhají uprchlíkům

Na hranicích teď uprchlíkům nejvíc pomáhají ČešiNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Dobrovolníků z Česka, kteří působí na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska a pomáhají migrantům mířícím do Evropy, je zde více než stovka. Podle odhadů tedy nejvíce ze všech dobrovolníků. Přitom ještě minulý týden, kdy na hranici před vstupem do Chorvatska uvázlo několik tisíc uprchlíků v dešti a větru, tu fungovala jen asi třicítka Čechů. Takzvaný Czech Team pracuje čtyřiadvacet hodin denně již pátým týdnem.

Úsilí Čechů ocenila regionální šéfka pro střední a východní Evropu Dětského fondu OSN (UNICEF) Marie-Pierre Poirierová, která hranice navštívila. „Přišli sem na své vlastní náklady, nabízejí své služby, jsou zde, aby na profesionální úrovni pomáhali a postarali se o uprchlíky a zůstávají tak dlouho, dokud mohou,“ řekla a dodala, že je ohromena jejich nasazením. Evropa tímto nastavuje pozitivní tvář, poznamenala.

Zvýšila se i materiální a finanční pomoc, kterou z Česka posílají soukromí dárci. Přes milion korun na humanitární pomoc pro tým v Berkasovu by měla uvolnit i česká vláda, peníze poplynou prostřednictvím organizace Člověk v tísni, řekl vedoucí českého týmu Jan Piňos z iniciativy Pomáháme lidem na útěku.

V těchto dnech se počet uprchlíků podle Piňose mírně snížil, průměrně nyní přes přechod přejdou 3000 lidí, nejčastěji v noci. Před dvěma dny jich přitom bylo 6000. Mnoho z nich nemá teplé oblečení ani boty. Situaci těžko snášejí zejména malé děti: kromě toho, že řada z nich je oblečena pouze nalehko, mají hlad a jsou často nachlazené. Dobrovolníci jim na místě dávají oblečení, vodu, vaří čaj a informují o další cestě. Starají se také o třídění odpadků.

Člověk v tísni na akci uvolnil od individuálních dárců přes milion korun, tato organizace prý také pomáhá týmu komunikovat s úřady. „Materiálně zabezpečila věci, na které bychom neměli peníze. Pronajala dům, kde mohou dobrovolníci přespat, a zakoupila nový generátor. Pomáhá nám také diplomaticky, jezdí na jednání komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR) nebo srbského Červeného kříže do Bělehradu a snaží se naši pozici zabezpečit,“ uvedl Piňos.

Češi totiž fungují v Berkasovu v podstatě „pololegálně“, co se týká podávání informací, teplého jídla nebo práce zdravotníků. Od srbských úřadů prý velkou podporu nemají. Na hranici také působí v menším počtu Lékaři bez hranic, mezinárodní zdravotnická aliance WAHA a srbské křesťanské organizace. Čechů je nejvíce. Například místní buňce UNICEF, kde si mohou odpočinout matky s dětmi, Češi poskytují část sbírky hraček a dětského oblečení.

Stovky tisíc korun na humanitární pomoc plynou od soukromých dárců z Česka. Lidé vozí peníze Czech Teamu přímo do Berkasova v hotovosti nebo na kreditních kartách. Aby náklady byly co nejnižší, humanitární pomoc se pořizuje na místě. Na místo ve čtvrtek dorazil i kamion se sedmi tunami oblečení z dárcovských sbírek. Část už je v Berkasovu, ostatní v centrálním skladu Červeného kříže v Chorvatsku.

Na celé balkánské trase funguje podle centrální české koordinátorky Petry Quirke zhruba 150 českých dobrovolníků.

Čtěte také: Podmínky se zhoršují: Běženci se brodí vodou a spí v blátě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07
×

Podobné články