Pod lampou zrušeno. Slovenské osobnosti píší řediteli televize

Boj o publicistický pořad

Pod lampou zrušeno. Slovenské osobnosti píší řediteli televizeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na 150 slovenských osobností vyjádřilo protest proti zrušení publicistického pořadu Pod lampou. Svůj nesouhlas vyslovili v protestním dopise adresovaném Václavu Mikovi, řediteli televizní stanice RTVS, který pořad vysílala. Zrušení relace znamená podle osobností rapidní ztrátu těžko vybudované pověsti televizní stanice.

„Pokládáme za svoji vnitřní povinnost solidarizovat s diváky, pro které relace Pod lampou ztělesňuje svobodu a kvalitu veřejnoprávních médií na Slovensku, a s tvůrci pořadu, pro něž je svobodná výměna názorů důležitější než umývání si rukou. Pokládáme za potřebné vyjádřit naši solidaritu a vyjádřit ji veřejně, neboť se nechceme naším mlčením zúčastňovat na tomto nátlaku,“ stojí v dopise.

Relace Pod lampou nejspíš skončí na RTVS poté, co televize nepodepsala novou smlouvu o spolupráci s vydavatelstvím W Press, které pořad dodává. Mezi oběma společnostmi vznikl spor po udělení pokuty 50 tisíc euro za diskuzi o kauze vraždy medičky Cervanové odvysílané v červnu 2011. Důvodem udělení pokuty bylo to, že se účastníci diskuze údajně "hrubým způsobem vyjadřovali o nepřítomných lidech, kteří neměli možnost se bránit".

Pokutu nakonec uhradil W Press, ale mezi oběma společnostmi spory nadále přetrvávají. RTVS označila vydavatelství na nedůvěryhodného smluvního partnera, který si skrze televizní pořad prosazuje své marketingové a obchodní aktivity. Moderátor pořadu Pod lampou Štefan Hríb pak postup televize označil za „nepochopitelnou snahu zrušit jeho pořad“.

Proti řediteli televize Václavu Mikovi se následně zvedla vlna kritika, že rušením pořadu pouze ustupuje politickým tlakům.

„Relace Pod lampou se stala svým dlouholetým zápasem o nezávislou a kvalitní žurnalistiku vlajkovou lodí svobodné diskuze se značným diváckým ohlasem. Drakonickou pokutu (…) by bylo možné chápat také jako pokus zredukovat v demokratické společnosti rámec svobodné diskuze. Nevíme, jaký nátlak Vás vedl k rozhodnutí nepostavit se za pořad vlastní televize, ale zbavit se jej,“ stojí v otevřeném protestním dopise.

Pod něj se podepsalo 150 osobností. Například Egon Gál, Tomáš Janovic, Anton Srholec, Anna Polcková, Daniel Pastirčák, Michal Kaščák, Fedor Gál, Ivan Štrpka, Stanislav Rakús, Gabriela Rakúsová, Dušan Dušek, Zuzana Bartošová, Ladislav Snopko, Robert Kirchhoff, Milena Prekopová, Lucia Piussi, Ľubo Stacho, Blaho Uhlár, Peter Paluda, Grigorij Mesežnikov, Richard Stanke.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polsko uznalo slezštinu za regionální jazyk

SLEZŠTINA

Polský Sejm schválil zákon, který uznává slezský jazyk jako "regionální jazyk". Pro přijetí novely zákona o národnostních a etnických menšinách a regionálním ...

11:17