Mohlo si ANO natáčet demonstranty proti Babišovi?

DEMONSTRACE PROTI BABIŠOVI

Mohlo si ANO natáčet demonstranty proti Babišovi?NOVÉ
Desítky demonstrantů přišly k budově ministerstva financí, kde nechaly na dveřích vzkazy pro šéfa státní pokladny Babiše. Foto: Foto: Echo24/Barbora Pánková
3
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Objednané záběry těch, kteří dali na nedělní demonstraci jasně najevo nesouhlas s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, vyvolávají množství otázek. Že mladý kameraman, kterého na akci poslalo přímo hnutí a přijel autem s logem firmy spadající pod Agrofert, nemusel postupovat v souladu s občanským zákoníkem, se shodují právníci, které oslovil deník Echo24. Záleží podle nich na účelu, proč mladík protestující natáčel. Ale k čemu přesně mají záběry sloužit, mluvčí ANO Lucie Kubovičová neřekla.

Advokátka Eva Ondřejová, která se specializuje na ochranu osobnosti a také na mediální právo, připustila, že existují možnosti pro pořizování záběrů na demonstraci a protestující si musí být vědomi následků. „Byla to veřejná demonstrace a ti lidé vstupovali na veřejné prostranství. Věděli, že mohou být natáčeni, a museli si být vědomi toho, že jejich fotografie se může objevit třeba na titulní straně,“ uvedla právnička pro Echo24.

Problém ale podle Ondřejové nastává ve chvíli, kdy by takový účel kameraman překročil a zaměřil by se cíleně na jednotlivé demonstranty. „Cílené natáčení překračuje účel. Pokud došlo k natáčení za účelem, který ty osoby neznaly. Pokud vyloženě někdo zacílil na ty lidi, tak se domnívám, že je to překročení licencí v rámci občanského zákoníku,“ dodala advokátka.

Podobného názoru je další odborník na mediální právo Josef Benda. „Tam je velice důležité, jak je to s tou osobou, která se dostavila na tu demonstraci. Zachytit je možné jen se svolením, ale z té generální klauzule jsou stanovené výjimky,” uvedl právník pro Echo24 s tím, že záleží právě na účelu a použití záběrů nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy člověka. Výjimku, kterou dovoluje občanský zákoník, by v případě nedělního protestu podle Bendy tvořila pouze zpravodajská licence, kterou využívají novináři, nebo umělecká tvorba. Tedy například kdyby si hnutí ANO záběry zařadilo do nějaké zpravodajské reportáže pro svou případnou televizi nebo jako umělecký filmový dokument.

‚Ano, byl to náš kameraman‘

K čemu hnutí ANO potřebuje záběry z nedělní demonstrace proti svému šéfovi a co s nimi zamýšlí dělat, ale jeho mluvčí Lucie Kubovičová neupřesnila. „Vůbec nic. Byla to veřejná demonstrace, která byla nahlášená,“ uvedla pro Echo24. Zároveň potvrdila, že hnutí poslalo na akci svého člověka. „Ano, byl to náš kameraman,” dodala. Natáčení tedy vyvolává spíše pochybnosti.

Na mladého kameramana v teplácích s kamerou v ruce, který si natáčel nejen projevy organizátorů demonstrace, ale také její účastníky a přítomné novináře, upozornil server Forum24. Server zveřejnil také fotografie vozu, ve kterém mladý muž přijel. Kromě cedule s logem hnutí ANO a nápisem Press Kamera, kterou má auto na snímku za sklem, je na boku logo společnosti Agropol.

Tato firma spadá pod Agrofert, kterého se ale Babiš minulý týden zbavil. Jeho akcie vložil ministr financí do svěřeneckého fondu kvůli zákonu o střetu zájmů. Agrofert popřel, že by na akci poslal svého zaměstnance. „To nebyl člověk náš. Nemám o tom žádné informace,” řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka pro Echo24.

V neděli se před budovou ministerstva financí sešly desítky lidí, aby protestovaly proti nedávnému ministrovu útoku na novináře z České televize, kteří natáčeli o nejasnostech kolem financování dluhopisů Agrofertu. Ministr je nazval zkorumpovanou pakáží, která točí pořady na objednávku.

Demonstrace narážela na informace zveřejněné Týdeníkem Echo, který zjistil, že Babiš uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní pokladny ani korunu na daních.

Stále se ale ministr zamotával do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun. Opozice, ale i kolegové z vlády, po Babišovi nyní žádají vysvětlení. Babiš později přiznal další příjmy, které mu na nákup měly stačit.

Čtěte také: Demonstranti oblepili dveře Babišova ministerstva vzkazy

Sorry jako, pane ministře. 2000 lidí podepsalo petici a chystají se do ulic

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články