V USA sílí hlasy pro vojenskou pomoc Ukrajině

KRIZE NA UKRAJINĚ

V USA sílí hlasy pro vojenskou pomoc UkrajiněNOVÉ
Robert Menendez Foto: ČTK/AP
1
Svět
Sdílet:

Spojené státy by měly ukrajinské armádě poskytnout zbraně, aby mohla čelit ruské invazi. V rozhovoru s televizí CNN to prohlásil předseda zahraničního výboru amerického Senátu Robert Menendez. Předseda výboru pro tajné služby v americké Sněmovně reprezentantů Mike Rogers stanici Fox News zase řekl, že Washington by měl nabídnout Kyjevu "strategickou pomoc" nyní, jinak budou pozdější následky mnohem horší. 

"Měli bychom Ukrajincům poskytnou takový typ obranných zbraní, které při další agresi způsobí (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi ztráty," řekl vlivný demokrat Menendez, který je na seznamu amerických politiků, vůči nimž Rusko zavedlo sankce odvetou za omezení vůči Moskvě vyhlášená Washingtonem. Menendez dodal, že Spojené státy by měly ve vyzbrojování Kyjeva spolupracovat s Evropskou unií a NATO.

Čtěte také: Putin navrhuje na jihovýchodě Ukrajiny nový stát

Na otázku, zda administrativa prezidenta Baracka Obamy takový krok zvažuje, Menendez odpověděl, že by to "velmi dobře mohlo být na pořadu dne". "Okolnosti se změnily," vysvětlil. Obama opakovaně odmítl americkou vojenskou akci kvůli Ukrajině a zdůraznil, že krize se musí vyřešit diplomatickou cestou a nátlakem na Rusko pomocí sankcí. Šéf Bílého domu se podle Reuters doposud zdráhá nazvat poslední vývoj na východní Ukrajině ruskou invazí.

Republikán Rogers je toho názoru, že USA i Evropa musí nyní Ukrajině dodat "strategickou pomoc", která přispěje k zastavení "rostoucí ruské agrese". "Pokud neposkytneme malou a efektivní pomoc nyní, dostaneme se později do větších a horších potíží," řekl Rogers stanici Fox News. "Teď je příležitost učinit rozhodnutí a neučinit tu samou chybu, jakou prezident udělal v Sýrii," dodal s tím, že Putin na východní Ukrajině jedná "beze strachu z následků".

Čtěte také: VIDEO: Potopil ukrajinskou loď granát, nebo ruské letadlo?

Obamu mnozí američtí zákonodárci, především z řad republikánů, kritizují, že příliš dlouho otálel s rozhodnutím o tom, zda vyzbrojovat umírněné syrské povstalce. Syrská opozice žádala Washington o zbraně od počátku konfliktu, který v zemi zuří již více než tři roky. Zatímco například Menendez podporuje zpřísnění sankcí vůči Rusku, demokratická senátorka Diane Feinsteinová o jejich účinku pochybuje, neboť dopady embarga jsou prý pomalé. Feinsteinová, která předsedá senátnímu výboru pro tajné služby, je pro přímá jednání s Putinem. 

Sdílet:

Hlavní zprávy