Kameny a slzný plyn: kdo migrantům rozdal letáky, aby šli k hranici?

Nepokoje na hranicích

Kameny a slzný plyn: kdo migrantům rozdal letáky, aby šli k hranici?NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Makedonská policie v neděli použila slzný plyn proti stovkám migrantů, kteří se do země pokusili proniknout z Řecka. Řekové už ráno varovali, že by mohlo v provizorním uprchlickém táboře u Idomeni dojít k nepokojům. Objevily se v něm totiž letáky vyzývající k pochodu na hranici, informovala agentura DPA.

Přes plot s ostnatým drátem na řecko-makedonské hranici se pokusilo násilím dostat zhruba 500 migrantů. Podle očitých svědků citovaných agenturou APA házeli migranti na makedonské policisty kameny, ti se pak skupinu pokusili rozehnat slzným plynem.

Řecká policie už v neděli ráno varovala, že by mohlo dojít v okolí Idomeni k nepokojům. V provizorním uprchlickém tábořišti s 11.000 obyvateli se totiž objevily letáky, které migranty v arabštině vyzývaly, aby se shromáždili a vyrazili k makedonské hranici. Kdo letáky vyrobil a roznesl po táboře, není jasné.

 

Už v polovině března se v Idomeni objevily podobné letáky, z jejichž popudu se zhruba 2000 migrantů pokusilo překonat řecko-makedonskou hranici korytem řeky Vardar. Tři z nich přitom utonuli. Ty, kteří se do Makedonie dostali, místní policisté obratem poslali zpět.

Podle řeckých médií za letákovými akcemi stojí aktivisté. Dobrovolníci působící v Idomeni jsou v Řecku stále častěji terčem kritiky, neboť prý sledují akcemi v tábořišti vlastní politické cíle.

Čtěte také: ‚Uprchlíci v Idomeni si mě spletli s Merkelovou. Trochu mě tím urazili‘

Navzdory vysokému riziku, že budou deportováni zpět do Turecka, v neděli do Řecka dorazilo dalších 162 migrantů. Z tureckého pobřeží dopluli přes Egejské moře především na ostrovy Chios a Lesbos, informovala agentura DPA s odvoláním na aténský krizový štáb. V celém Řecku se nyní zdržuje více než 53.000 migrantů. V zemi uvázli poté, co státy podél takzvané balkánské stezky uzavřely své hranice.

 

V pondělí začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Ta platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72.000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Unie za pomoc při zvládání migrační krize Ankaře slíbila mimo jiné obnovení přístupových rozhovorů Turecka s EU, zrušení vízové povinnosti pro Turky do konce června a finanční pomoc při zvládání migrační krize.

Čtěte také: ‚Hodím ho po vás!‘ Uprchlík hrozil úředníkům s miminkem v náručí

 

Řecko tento týden zlikviduje běženecké tábory v Idomeni a Pireu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články