Zemřel saúdský král Abdalláh, spojenec USA a dodavatel ropy

Monarchie jmenovala nástupce

Zemřel saúdský král Abdalláh, spojenec USA a dodavatel ropyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve věku 90 let dnes zemřel saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd, který patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu. Pohřben bude dnes. Novým králem se stal jeho bratr Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Oznámil to královský palác.

Americký prezident Barack Obama ocenil zásluhy Abdalláha a zdůraznil potřebu udržet úzké vztahy obou zemí. Královi kritici ale poukazují na problémy v oblasti lidských práv a na vměšování do konfliktů v regionu. Analytici podle agentury Reuters věří, že nový král bude pokračovat v politice Abdalláha.

Král Abdalláh byl od začátku měsíce hospitalizován v Rijádu se zápalem plic. Salmána, kterému je 79 let, jmenoval právoplatným následníkem v červnu 2012, kdy zemřel korunní princ Najíf. Novým korunním princem se dnes stal Mukrín ibn Abdal Azíz Saúd, který je podle agentur nevlastní bratr Salmána.

Královský palác podle agentury AFP v prohlášení k úmrtí panovníka oznámil, že Abdalláh bude pochován dnes po odpoledních modlitbách. Zároveň vyzval saúdskoarabské občany, aby přísahali věrnost novému králi a novému korunnímu princi.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a významným spojencem USA v arabském světě. Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti Al-Káida. Z tohoto důvodu má stabilita monarchie globální význam. Zesnulý král také zavedl reformy, které trochu modernizují muslimské království, například ve vztahu k ženám. Moc v ultrakonzervativní zemi je soustředěna v rukou krále a nejvyšších princů.

USA vyjadřují lítost

Obama vyjádřil krátce po oznámení úmrtí upřímnou soustrast rodině zesnulého krále a obyvatelům Saúdské Arábie a ocenil Abdalláhovy zásluhy na sblížení obou zemí. To je podle Obamy důležité pro stabilitu a bezpečnost na Blízkém východě i jinde ve světě. "Co největší blízkost a pevnost partnerství mezi našimi zeměmi je součástí odkazu krále Abdalláha," citovala agentura Reuters z prohlášení nejvyššího amerického představitele, který očekává, že tyto dobré vztahy budou nyní pokračovat.

Obama se při své návštěvě v Rijádu loni v březnu snažil posílit historické spojenectví s šéfy monarchií Perského zálivu, které v posledních letech narušily neshody kolem řešení Sýrie a Íránu. Političtí odpůrci ale zesnulému monarchovi leccos vyčítají. Z poslední doby jde o odsouzení ochránce lidských práv Raífa Badávího k desetiletému vězení a tisíci ranám bičem za údajné odpadlictví a zřeknutí se víry. Přes určitý posun k lepšímu v nerovnoprávnosti žen se zvedla vlna kritiky kvůli tomu, že nesmějí řídit auta, jinak jim hrozí vysoké pokuty. Nelibost vyvolalo i potlačení šíitských protestů.

Problematické bylo i zasahování Saúdské Arábie do konfliktů v regionu. V roce 2013 Rijád kupříkladu podpořil svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího, za nímž stálo islamistické Muslimské bratrstvo. V roce 2011 vojensky pomohl v Bahrajnu tamní sunnitské vládnoucí dynastii potlačit masové nepokoje šíitů a v Sýrii podpořil opozici v boji proti prezidentovi Bašáru Asadovi.
Po oznámení Abdalláhova úmrtí se na finančních trzích začala zvyšovat cena ropy. Podle agentury Reuters je to však přechodné a faktické zvýšení ceny ropy se v příštích měsících neočekává.   

Čtěte také: Natočil popravu ženy v Saúdské Arábii. Sám teď čelí trestu

Sdílet:

Hlavní zprávy