Poslanci si zvýšili platy o 1700 korun, porostou jim i příští roky

Poslanci si zvýšili platy o 1700 korun, porostou jim i příští rokyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Poslanci, senátoři, ale i ministři a prezident budou mít od ledna vyšší plat zhruba o tři procenta. Ve sněmovně uspěl pozměňovací návrh jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD), který jim zaručuje v příštím roce růst 2,9 procenta. Předtím naopak poslanci odmítli podpořit návrhy lidovců a Úsvitu na to, aby měli i příští rok stejně peněz jako letos.

Hamáčkův pozměňovací návrh, které poslancům a senátorům zvýší platy o 1700 korun, podpořilo 46 sociálních demokratů, devět zástupců hnutí ANO, třicet komunistů a tucet lidovců. Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu se při tomto hlasování zdrželi.

Po schválené změně pak zákonodárci kývli na celý návrh zákona, který jim zaručí automatický růst i v dalších letech v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet průměrná hrubá mzda v nepodnikatelské sféře.

Sobotka: Je to dobrý výsledek a systémové řešení

„Hamáčkův návrh je dobrý výsledek, je to systémové řešení, sněmovna se už nebude muset k poslaneckým platům vracet,“ řekl deníku ECHO24.cz premiér Bohuslav Sobotka. „Platy jsou navázány na platy ve veřejném sektoru a současně příští rok vzrostou o necelá tři procenta, což odpovídá nárůstu platů ostatních zaměstnanců ve veřejném sektoru,“ dodal.

Návrh musí po poslancích ještě projednat Senát a schválit prezident Miloš Zeman.

„Myslím, že se ulevilo všem 200 poslancům a poslankyním, že věc byla vyřešena a že byla vyřešena systémově,“ dodal pro ECHO24.cz premiér.

„Není to extrémní řešení. Kdyby to bylo 14 nebo 26 procent, tak je to extrémní řešení, se kterým by byl pravděpodobně i v Senátu problém. Nemyslím si, že by se senátoři měli proti takovému systémovému řešení postavit,“ připojil Sobotka. Podle něj nebude mít prezident důvod k tomu, aby návrh vetoval. Takový postup Zeman avizoval pro případ, že by si poslanci zvýšili platy o 14 procent, což by podle něj byla „nenažranost“.

„Myslím, že se ulevilo všem 200 poslancům a poslankyním, že věc byla vyřešena a že byla vyřešena systémově,“ dodal pro ECHO24.cz premiér.

Kalousek: Je to snížení platů o 23 procent

„Diskuse na půdě Poslanecké sněmovny překročila veškerou míru trapnosti. Neúčastnili jsme se jí a neúčastnili jsme se ani hlasování. Byli jsme to my, kteří kdysi platy snížili a zmrazili,“ uvedl předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. „Pozitivní je, že nějaké řešení bylo konečně přijato. Důležité je uvědomit si, že je to snížení platů o 23 procent – oproti platnému právnímu stavu,“ dodal.

Pro návrh KDU-ČSL na zmrazení poslaneckých platů i pro příští rok bylo jenom 44 poslanců: 31 z hnutí ANO a 13 lidovců. „Snažili jsme se vytvořit tlak s tím, že by byl i prostor pro to projednat to příští rok systémově. Včetně toho, zda si mají politici rozhodovat o svých platech. Neprošlo to, tak jsme volili další varianty, které byly přijatelné. Návrh Jana Hamáčka byl relativně rozumný,“ zmínil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Nečinností by si politici zvýšili plat o 26 procent

Schválený návrh předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak by se automaticky vrátil zřejmě na konečných 2,75.

Pokud by Sněmovna neschválila žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po čtyřletém zmrazení o 26 procent.

Čtěte také: Sobotka dal, Sobotka vzal? Podivná hra o poslanecké platy

Sdílet:

Hlavní zprávy