‚Viróza? Jen jsem se ožral.‘ Falešné profily matou internet

"Neoficiální" profily na síti

‚Viróza? Jen jsem se ožral.‘ Falešné profily matou internetNOVÉ 1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman i jeho mluvčí Jiří Ovčáček, kardinál Miloslav Vlk, ministr financí Andrej Babiš nebo předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Tyto a další osobnosti jsou na sociálních sítích parodovány falešnými účty nesoucí jejich jména. I když je obsah, který tyto profily sdílí, většinou svým zněním nápadný, stránky dosahují velkého publika a bývají zaměňovány s pravými profily.

Na první pohled se návštěvníkovi těchto neoficiálních profilů nic zvláštního zdát nemusí. Většinou sedí jméno i fotografie, účet je aktivní a sleduje ho mnoho lidí. Podezření ale nastává při čtení některých příspěvků. Ty se sice obecně nesou v rétorice parodovaných, jsou ale napsány ironicky a mnohdy naschvál přehnaně.

Asi nejsledovanějším parodickým účtem na českém internetu je twitterový profil stávajícího předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. „V pražské kavárně sledujeme finále rugby. Když nakoukne Ovčáček, přepínáme na Déčko,“ glosuje v jednom z příspěvků falešný Schwarzenberg. „Zeman bude asi první prezident, který svůj projev dokončí im memoriam,“ zveřejnil během oslav na Hradě 28. října.

Se svými bezmála 130 tisíci sledujícími několikrát toto číslo předčil u oficiálního profilu knížete na Twitteru, kterého sleduje něco přes 36 tisíc uživatelů. Obstojné je pro falešnou stránku i srovnání s například 160 tisíci followery pravého Andreje Babiše. V celkovém srovnání „lajků“ na oficiálních profilech obou mužů vede i díky hojně sledovanému Facebooku Karel Schwarzenberg s více něž 260 tisíci sledujícími lidmi v porovnání s necelými 200 tisíci Andreje Babiše.

„Takový je svět sociálních sítí,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz v souvislosti s populární „fake“ verzí svého profilu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Právě jeho neoficiální facebookový profil je na síti velmi aktivní a často na něj své komentáře směřují i občané, kteří ho považují za skutečného mluvčího Miloše Zemana. Něž jim pak skutečnost dojde, asi se reakcím typu „Neser, občane,“ velmi podivují.

Kavárníci už nevědí, jak by víc provokovali a chodí drze útočit až na můj profil. Ale já se s nima na oplátku rozhodně mazlit nebudu. Es kommt der Tag, vy fašisti!!!#zvidavy_dotaznik

Posted by Jiří Ovčáček on Tuesday, November 3, 2015

Pokud totiž vyhledáte Jiřího Ovčáčka na Facebooku, vyskočí vám jako první pravděpodobně právě neoficiální stránka, která má navíc o tisícovku více příznivců. Parodizováním se v popisku ani v uživatelském jméně netají, přesto na ní podobně jako na tu oficiální směřují Ovčáčkovi a Zemanovi stoupenci se svými dotazy. Jednou z příčin je i rozdílné nastavení obou profilů, kdy ten oficiální funguje zatím stále jako běžný uživatel Facebooku a ten neoficiální jako stránka. Ta se pak snáze šíří i díky možnosti „to se mi líbí“ na rozdíl od procesu, kdy si pravého mluvčího prezidenta musíte přidat jako přítele.

Barnevernet ČR i Romové proti islámu

„Ve věci nechystám žádné kroky,“ odpověděl Ovčáček na dotaz, zda ho výroky na profilu poškozují a zda hodlá věc nějakým způsobem řešit. Kromě Facebooku konkuruje oficiálnímu profilu Ovčáčka i na Twitteru jen o několik set lidí chudší žertovný profil s podobiznou Pavla Lišky jako mluvčího prezidenta z epizody Kanceláře Blaník Viróza Ovčáček.

Falešných profilů Miloše Zemana je na Twitteru hned několik. Převládají dva hlavní, z čehož jeden o necelých 700 lidí převyšuje oficiální stránku prezidenta se 4 tisíci followery a druhý o pár set naopak zaostává. „Co když není žádný Ovčáček, ale je jen Liška? A je to jeho mistrovský herecký kus...“ ptá se jeden z posledních příspěvků na neoficiálním účtě Zemana.

Populární je mezi lidmi i Twitter Msgr. Miroslava Vlka. Jedná se o falešný účet kardinála Miloslava Vlka, který sleduje více než 10 tisíc lidí. „Dnes mám odmodleno, na stole se na mě směje rulandské šedé, na klíně klimbá kocour a v DVD přehrávači vrní League of Gentlemen #lavitaebella,“ pochvaluje si jeden ze říjnových večerů falešný kardinál.

Krásný podzimní podvečer. Jistě vás potěší, že i "své" nebohé děti můžete krmit norskou Dobrou mámou. Každá norská máma...

Posted by Barnevernet ČR on Tuesday, October 20, 2015

Tvorbě parodií se nevyhnuly ani některé instituce. V poslední době se na Facebooku šíří příspěvky stránky Barnevernet ČR, která se tváří jako část norské kampaně na rozšíření osvěty proti týrání dětí v České republice. Chápeme, že máte obavy, aby jim po cestě do školy (nebo do sklepa) nezamrzl čaj v lahvi. Musíme vás však upozornit, že řešením není nalít jim do čaje Fridex. Ano, on ten čaj poté opravdu nezamrzne. Ale zamrznou vaše děti,“ píší správci této stránky.

„Stop přijímání uprchlíků, Čechy jsou naše a našich bílých bratrů,“ stálo na dnes již smazané falešné stránce Romové proti islámu. „Čmoudi zpátky do Afriky! Vaši vzdělaní Romové,“ pokračoval transparent na upravené fotografii se členy Romské demokratické strany. Její autor nahradil vlajku RDS právě tímto textem a v době sílící xenofobie a antiislámských nálad tento příspěvek získal tisíce sdílení.

Vtipálci? Raději účet ověřit

Tyto účty by se měly dát odhalit vcelku snadno a to pomocí někdy ne zcela patrné poznámky o neoficiálnosti profilu. To slouží Facebooku, Twitteru i dalším sítím snáz odhalit toho, kdo se za cizího člověka skutečně neprávem vydává a toho, kdo ho paroduje.

Fanouškovské nebo parodické účty jsou totiž za dodržení několika pravidel povoleny. Dle pravidel Twitteru musí takový účet obsahovat jasné rozlišení už ve jméně, za což se například považují anglické překlady slov jako „ne“, „fanouškovské“ nebo „neoficiální“. Twitter v pravidlech dále uvádí, že kromě jména musí být označení neoficiálním patrné i v popisu profilu pod fotografií.

Facebook má v této věci o něco obecnější, ale o to přísnější pravidla. Uživatelé mohou podobné stránky za účelem vyjádření podpory nebo komentování vytvořit, pokud to uvedou v popisu, nesmí ale „porušovat něčí práva“. Parodické účty tak mohou narazit v okamžiku šíření pomluv nebo třeba ochranné obchodní známky. Čeští recesisté ale ve uživatelských jménech většinou parodii nepřiznávají, někdy se o neoficiálnosti profilu nezmiňuje ani jeho popisek, čímž vzniká prostor pro mystifikace.

Na obou nejoblíbenějších sociálních sítích funguje možnost jednoduše od sebe případné pravé a falešné účty rozlišit možností verifikace profilu. Takzvané ověřené stránky nebo profily se na Facebooku i Twitteru zobrazují jako malá bílá „fajfka“ na modrém poli vedle jména uživatele, který potvrdil svou identitu.

Toto označení je ale běžnější v zahraničí, u nás tuto funkci využívá na Facebooku třeba právě Karel Schwarzenberg nebo Andrej Babiš, z českých osobností na Twitteru toto označení nepoužívá patrně nikdo. Pro jeho vytvoření stačí většinou ověřený dokument s podpisem nebo telefonicky ověřené údaje, například Facebook ale v současnosti pro Českou republiku žádosti o ověřené profily nepřijímá.

Čtěte také: ‚Jste čuňata, zdrogovaná lůza.‘ Žena velvyslance urážela na Twitteru

Ovčáčkovi na Facebooku smazali fotku se sexem. Diví se proč

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polsko uznalo slezštinu za regionální jazyk

SLEZŠTINA

Polský Sejm schválil zákon, který uznává slezský jazyk jako "regionální jazyk". Pro přijetí novely zákona o národnostních a etnických menšinách a regionálním ...

11:17
×

Podobné články