‚Jsme ve válce. Neopakujte Mnichov,‘ vyzývají osobnosti

Pomozme Ukrajině, píše 120 Čechů a Slováků

‚Jsme ve válce. Neopakujte Mnichov,‘ vyzývají osobnostiNOVÉ
Mnichovská dohoda 1938 Foto: Foto: Printscreen Youtube
2
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

U příležitosti výročí okupace Československa v roce 1939 přední české a slovenské osobnosti v souvislosti s děním na Ukrajině vyzvali lídry Západu a USA, aby ukončili politiku appeasementu a Ukrajině pomohli vojensky i ekonomicky. Počínání politických špiček přirovnávají k Mnichovské dohodě, která umožnila Adolfu Hitlerovi zabrat velkou část území Československa a nakonec ho obsadit celé.

„Znepokojuje nás, že skoro 80 let po Mnichově se situace opakuje. V roce 1994 se Ukrajina vzdala svého arzenálu jaderných zbraní a podpisem Budapešťského memoranda se Spojené státy americké a Velká Británie staly garanty územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny,“ píší signatáři v otevřeném dopise.

„Nedostatečná podpora USA a UK vojensky napadené Ukrajiny smutně připomíná selhání západních demokracií v obraně Evropy před Hitlerem a vrhá stín pochybnosti na věrohodnost mezinárodních záruk a dohod včetně těch bezpečnostních, které poskytuje členství v NATO,“ píše se dále.

Otevřený dopis s názvem V Evropě je válka – neopakujme mnichovskou zradu 1938 podepsalo více než 120 osobností, mezi nimi někdejší premiér Petr Pithart, bývalý ministr vnitra Jan Ruml, režiséři Jiří Menzel a Jan Hřebejk, publicista Jefim Fištejn, textař Michal Horáček nebo ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic. Na konci týdne ho ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty předali zastupitelským úřadům v Praze a Bratislavě.

„Krvavé stopy ruských agentů, vojáků a zbraní jsou dnes na Ukrajině zjevné stejně jako jedovatá stopa polonia v ulicích Londýna,“ popisují osobnosti v otevřeném dopise. 

Osobnosti v dopise také upozorňují na kritičnost situace, která nebere konce. „Je tomu rok, kdy ruská armáda bez insignií a v přestrojení za “zelené mužíčky“ vojensky obsadila Krym a porušila tak princip nedotknutelnosti hranic, na němž byl postaven mír v Evropě po druhé světové válce. Na Donbasu rozpoutalo Rusko krvavou válku, která s pomocí masivních dodávek ruských tanků, raketometů, dalších zbraní a desítek tisíc vojáků a občanů Ruska trvá dodnes. Krvavé stopy ruských agentů, vojáků a zbraní jsou dnes na Ukrajině zjevné stejně jako jedovatá stopa polonia v ulicích Londýna,“ popisují osobnosti.

Čtěte také: Jste ve válce, i když neslyšíte výbuchy, říká ukrajinská aktivistka

Podle signatářů měla Evropa už dávno Ukrajině poskytnou rozsáhlou pomoc, protože snaha o mírové řešení situace je ze strany Ruska využívána pouze k další agresi. „Ukrajina je napadená proto, že se její obyvatelé rozhodli usilovat o svobodu, lidskou důstojnost a členství v Evropské unii,“ pokračují osobnosti ve formulaci apelu s tím, že dodávkou dek a obvazů zemi nepomůžeme. „Válku v Evropě už máme,“ dodávají.

„Jestli nechá demokratický svět Ukrajinu vykrvácet a umožní agresorovi dále expandovat, je ve Vašich rukách – ale soudit Vás budou dějiny,“ ukončují signatáři apel adresovaný britskému premiérovi Davidu Cameronovi, americkému prezidentovu Baracku Obamovi, německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentovi François Hollandovi, předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a Jean – Claude Junckerovi, předsedovi Evropské komise.

Čtěte také: Strach z Ruska žene mladé Poláky do polovojenských skupin

Estonci mají strach z Ruska. Ve volbách volili reformisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články