NOVÉ

Sušenky pro dívky byly levnější. Akce vyvolala poprask

Akce za rovnost v platech

Na nerovnost v platech mezi muži a ženami se netradičním způsobem rozhodli upozornit studenti z amerického Utahu. Zorganizovali dvoudenní akci, při které v jídelně prodávali sušenky cookie ženám o 23 centů levněji než mužům. Přesně o tolik se totiž liší ženské platy od mužských.

,,Chtěli jsme na problém upozornit způsobem, který se dotýká všech,“ říká šestnáctiletá Kari Schott, prezidentka Klubu demokratů, která akci na střední škole v Salt Lake City zorganizovala. Stůl se sladkými sušenkami byl kromě cookies obložený i papírky s fakty o platech a rovnosti mezi muži a ženami a vysvětlovali, proč musí muži zaplatit za pochoutku víc než ženy.

Akce vzbudila i vášnivé reakce na sociálních sítích. ,,Hodně lidí to naštvalo a označili mě za sexistku,“ říká Kari. Ale negativní reakce jí nevadí, naopak je za ně ráda, jelikož podle ní akorát podpoří otevřenou diskuzi o tomto problému, která povede ke změně.

Čtěte také: Bohatý Obama a chudý čínský prezident. 12 lídrů a jejich platy

V Utahu je rozdíl mezi mužským a ženským platem čtvrtý největší v USA. Podle zprávy Světového ekonomického fóra ženy v roce 2014 dostávaly za stejnou práci dvě třetiny toho, co muži. Ve celosvětovém žebříčku sledujícím platovou rovnost se Spojené státy umístily na 65. místě ze 142 zemí.

Česká republika skončila v žebříčku jako 96. V Evropské unii pak patříme mezi země, které mají největší rozdíl mezi platy žen a mužů. Ženy u nás dostávají o 16,4 procenta méně než muži.

Přejít na diskusi