Saúdská Arábie nesmí zůstat v Radě pro lidská práva, ozývá se z Británie

Tlak na Mayovou

Saúdská Arábie nesmí zůstat v Radě pro lidská práva, ozývá se z BritánieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Politici a pracovníci nevládních organizací ve Velké Británii požadují po premiérce Therese Mayové, aby podpořila vyloučení Saúdské Arábie z Rady pro lidská práva. Blízkovýchodní země se podílí na bombardování v Jemenu, na svém vlastním území navíc údajně vězní a popravuje jakékoli zastánce kritické opozice. Hlasování o setrvání Saúdské Arábie v radě proběhne v říjnu, oficiální postoj britské vlády prozatím není znám, informuje Independent.

Svou výzvu skupina oficiálně prezentovala na Světový humanitární den 19. srpna, dva měsíce před zásadním hlasováním o dalším složení Rady pro lidská práva. Zástupci britské Liberálně demokratické strany obvinili vládu z „nekonečného omlouvání saúdského režimu“. Podobně se ozvala i Amnesty International, která chce po Velké Británii prošetření „otřesného stavu lidských práv a pokračující válečné zóny v Jemenu“.

Právě probíhající bombardování v Jemenu, které má na svědomí životy desítek civilistů i některých humanitárních pracovníků v oblasti a jehož je Saúdská Arábie hlavním organizátorem, je podle autorů výzvy v zásadním rozporu se setrváním této země v rámci Rady pro lidská práva.

„Jen několik dní od dalšího bombardování nemocnice v Jemenu, je tu ten správný čas pro naši vládu potvrdit závazky plynoucí z dodržování mezinárodních lidských práv. Vláda by měla jednoznačně vyhlásit, že nepodpoří opětovné zvolení Saúdské Arábie do Rady pro lidská práva,“ prohlásil Tom Brake z Liberálně demokratické strany.

Čtěte také: Lékaři bez hranic jsou rozhořčeni z útoku na nemocnici

Saúdská Arábie má díky působení v radě možnost ovlivňovat mezinárodní rozhodnutí týkající se lidských práv a účinně tak blokovat jakákoli opatření, která by se jí přímo dotýkala. Tuto svou pozici navíc ještě upevnila, poté co byli její zástupci pověření vedením jednoho z vedlejších panelů, které rada nedávno zřídila.

Kromě bombardování upozorňují kritici i na rozsáhlé zneužití zatýkání a popravování nepohodlných osob, k čemuž údajně na území Saúdské Arábie dochází bez jakýchkoli sankcí či alespoň kritického přezkoumání mezinárodními institucemi. Za první tři měsíce letošního roku odsoudila tato země 82 lidí k smrti pouze za činy, které měly souviset s terorismem či protistátní činností.

„Není zde žádný důvod pro to, aby Saúdská Arábie setrvala v Radě pro lidská práva. Na našem postoji k věci se od vyjádření tohoto stanoviska v červenci nic nezměnilo,“ uvedla zástupkyně britské pobočky Amnesty International Polly Truscottová.

Čtěte také: Saúdští popravčí v akci: nový britský dokument děsí krutostmi

O tom, zda vláda Theresy Mayové nakonec podpoří vyloučení Saúdské Arábie prozatím nejsou žádné zprávy. Podle některých informací, které se na veřejnosti dostaly po zveřejnění dokumentů v rámci kauzy Wikileaks, to přitom byla právě Velká Británie, která v roce 2013 prosazovala zvolení Saúdské Arábie do této rady. Výměnou za to měly obě země podepsat vzájemné kontrakty zajišťující miliardové kontrakty týkající se obchodu se zbraněmi a vojenskou technikou.

Rada pro lidská práva je jedním z nejvýznamnějších orgánů Organizace spojených národů a pomocným orgánem jeho Valného shromáždění. Má 47 členů, které volí Valné shromáždění na tři roky ze svého středu. Rada dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci v jednotlivých zemích zprávy.

Čtěte také: Svrhněte režim, vyzval Saúdy nejmladší syn Usámy bin Ládina

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články