NOVÉ

Kouříte marihuanu? Hrozí vám až 100x větší riziko cukrovky

Negativní účinky marihuany

Témata: , ,

U kuřáků marihuany je vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví cukrovka. Až u jednoho z deseti lidí, kteří kouří marihuanu, se pak vyvine diabetes 2. typu. K těmto závěrům dospěla americká studie publikovaná v časopise Diabetologia.

Kuřáci marihuany jsou vystaveni větší pravděpodobnosti, že se u nich rozvine prediabetes. Ten se projevuje zvýšenou hodnotou krevního cukru, která však nedosahuje hodnot diagnostických pro cukrovku. Jde o stav, který předchází diabetu a sám zvyšuje riziko, že se cukrovka nakonec plně rozvine.

Podle zjištění amerických vědců z University of Minnesota School of Public Health je u kuřáků marihuany o 65 % vyšší pravděpodobnost onemocněním cukrovkou. U jednoho z deseti lidí se pak statisticky vyvine vážnější diabetes 2. typu. U lidí, kteří trávu kouřili v mladé dospělosti, je riziko více než stonásobné.

Do studie bylo zahrnuto tři tisíce Američanů. Výzkum započal v letech 1985 – 1986, tedy v době, kdy bylo těmto lidem 18 až 30 let. Zatímco na začátku výzkumu se k požívání marihuany přihlásilo 28 % z nich, v letech 2010 – 2011 to bylo už jen 12 procent.

Čtěte také: Český marihuanový primát v Evropě trvá. Studenti se činí

Přejít na diskusi