Prouza: Czexit je chiméra. To nemůže chtít žádný rozumný člověk

Dopady brexitu na Česko

Prouza: Czexit je chiméra. To nemůže chtít žádný rozumný člověkROZHOVOR
Tomáš Prouza Foto: Foto: TomasP01 / Wikimedia Commons
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Teď teprve se ukáže, které politické síly jsou odpovědné a kdo jsou jen hazardéři, kteří prosazováním czexitu usilují o svůj krátkodobý politický zisk. Opouštění unie je chiméra, kterou nemůže chtít prosadit žádný rozumný Čech. V rozhovoru pro server ECHO24 to uvedl Tomáš Prouza (ČSSD), státní tajemník pro evropské záležitosti, který vede českou pracovní skupinu pro brexit.

Ve čtvrtek se poprvé sešla pracovní skupina, která má připravit podklady pro jednání o brexitu. Nebojíte se, že tyto rozhovory zesílí volání Čechů po czexitu?

Czexit je chiméra, žádný rozumný člověk ho nemůže chtít prosadit. Samozřejmě tohle téma budou chtít využít různí populisté, což teprve povede ke skutečnému lámání chleba. Alespoň se pozná, které politické síly jsou zodpovědné a kdo jsou hazardéři, jimž jde jen o krátkodobé politické zisky.

Jaké budou hlavní priority České republiky při jednáních o vystoupení Británie z EU?

Stežejní je zachování čtyř svobod společného evropského trhu jako celku. Je totiž nemyslitelné, aby si Británie například uhájila volný přístup na evropský trh, zatímco by omezila přístup na ten vlastní nebo volný pohyb osob. Určitě by se našla i řada dalších evropských zemí, kterým by se líbilo omezovat přístup na své trhy, a Británie by se pro ně mohla stát precedentem.

Jde nám o vyjednání stejných standardů pro českou i britskou stranu a to, aby se české firmy nebo zaměstnanci nemuseli potýkat s novými bariérami pro fungování na britských ostrovech. Nesmí to dopadnout tak, že by britští manažeři nadále bez problému fungovali v České republice, zatímco naopak by nastaly komplikace.

Takže hájit stejná pravidla, jaká platila doposud?

Ano. Už nyní je složité, když fungují jiná pravidla pro trh v Evropské unii a ve Spojených státech. Samostatný britský model by situaci o to více zkomplikoval.

Názory na brexit se různí jak napříč Evropskou unií, tak i v rámci jednotlivých států. Hodlá Česká republika v nastávajících jednáních vystupovat spíš sama za sebe a prosazovat své vlastní zájmy, nebo se bude snažit co nejvíc sladit svůj postoj s ostatními unijními státy?

Celá sedmadvacítka na Evropské radě vydá mandát, na základě něhož vznikne vyjednávací tým za Evropskou unií. Zatím není jasné, zda vyjednávání poběží čistě v režii Evropské komise, nebo vznikne smíšená skupina i se zástupci členských států.

Výstupy vaší pracovní skupiny mají být hotové do září. Bude se na přípravě podílet i opozice? Jak často se do té doby hodlá skupina scházet?

Do září musí být připraven základ pro české jednání, pak budeme hledat průsečík svých zájmů s ostatními zeměmi. Definovali jsme si devět základních témat, podle nichž se skupina rozdělila do devíti podskupin, a ty už se budou scházet samostatně. Dvěma hlavními tématy bude hájení zájmů českých firem a zaměstnanců, kteří působí na britské trhu, a reforma Evropské unie.

Na konci srpna potřebujeme mít první návrhy. Předseda vlády Bohuslav Sobotka o tom bude chtít jednat i s opozicí a vyzval všechny strany v parlamentu, aby nominovaly své zástupce pro společnou politickou diskuzi. Tato skupina by se měla sejít v srpnu. Kromě koaličních stran nominaci zatím poslala TOP 09, na nominaci od ODS, Úsvitu a KSČM se stále čeká.

Kdo kromě politiků v pracovní skupině sedí?

Jsou v ní zastoupena všechna ministerstva na úrovni náměstků. Vedle nich v ní sedí zástupci svazu průmyslu a hospodářské komory, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Českomoravská konfederace odborových svazů.

Čtěte také: Merkelová pozvala britskou premiérku na jednání do Berlína

Česká pracovní skupina pro brexit se poprvé sešla tento čtvrtek. Prouza následně představil tři hlavní témata, kterými se bude v následujících měsících zabývat. Během léta podle Prouzy připraví návrhy pozic, které by česká vláda měla zastávat při jednání o odchodu Británie z EU. Zároveň se bude zabývat nastavením nových vztahů mezi Českem a Británií. Třetím cílem je připravit české návrhy na reformu Evropské unie.

Státní tajemník pro evropské záležitosti rovněž uvedl, že odchod Velké Británie z EU je pro Česko příležitostí přilákat na své území centrály nadnárodních firem nebo unijních agentur, které sídlí v Londýně. Z Londýna se podle něj bude stěhovat například Evropská bankovní agentura (EBA) nebo Evropská léková agentura (EMA). Ministerstvo průmyslu a obchodu už dostalo za úkol vytipovat firmy, které by mohly mít zájem přesunout svá sídla do Česka.
Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články