Britský ministr Johnson srovnává Trumpa s Mugabem a Ceaușeskem

Trump se chystá do Británie

Britský ministr Johnson srovnává Trumpa s Mugabem a CeaușeskemNOVÉ
Britský ministr zahraničí Boris Johnson Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezident USA Donald Trump se chystá na návštěvu Velké Británie, proti jeho příjezdu však protestuje veřejnost v mohutné petici. Britský ministr zahraničí Boris Johnson přitom v příjezdu Trumpa nevidí žádný problém. Při zasedání parlamentu argumentoval tím, že jeho země už v minulosti přijala diktátory Roberta Mugabeho ze Zimbabwe nebo Nicolae Ceaușeska z Rumunska.

Petici požadující zrušení letošní plánované návštěvy Donalda Trumpa ve Velké Británii už na internetové stránce podepsalo přes 1,5 milionu lidí. Občanům Spojeného království vadí Trumpovo nařízení z 27. ledna, jímž s okamžitou platností dočasně pozastavil přijímání uprchlíků a dočasně zakázal vstup občanům z několika převážně muslimských zemí do USA.

Případné zrušení státní návštěvy už projednával na svém zasedání i britský parlament. Jeden z poslanců Phillip Davis se rozhodl konfrontovat přímo britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten ovšem rovněž podpořil dřívější stanovisko své premiérky.

„Pokud je mi známo, jak Nicolae Ceaușescu, tak Robert Mugabe už byli poctěni Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou, navíc si myslím, že všichni poslanci uznají povinnost naší země učinit veškerá potřebná opatření k tomu, abychom mohli přijmout našeho přítele, partnera a vůdce dlouho budované demokracie, která je naším největším spojencem,“ zařadil Johnson Trumpa do nepříliš lichotivé společnosti.

Mayová změnila názor: Londýn s Trumpovým nařízením nesouhlasí

Ani toto nařízení a následná petice však zřejmě návštěvu Trumpa ve Velké Británii neohrozí. Britská premiérka Mayová byla vůbec prvním státníkem, který jednal s Trumpem po jeho zvolení v Bílém domě. K setkání došlo v pátek 27. ledna, tedy ještě před vydáním kontroverzního dekretu. Když byla Mayová v sobotu dotázána na postoj své země vůči novému nařízení, zvolila nejprve odpověď, že je věcí Spojených států, jakou uplatňují imigrační politiku. Po kritice opozice i vládních poslanců ale později její mluvčí vydal ostřejší prohlášení, v němž dodal, že Londýn s Trumpovým krokem nesouhlasí a sám se k němu nechystá.

Setkání Roberta Mugabeho s královnou Alžbětou proběhlo v roce 1994, tedy tři roky před jeho zvolením do funkce prezidenta Zimbabwe. Postupně si získával stále více moci a jeho vláda se pomalu stávala diktaturou.

Státní návštěva rumunského despoty Nicolae Ceaușescua už proběhla v době jeho působení ve funkci rumunského prezidenta. Podle znalce královské rodiny a dopisovatele deníku Daily Mail Robert Hardmana však Alžběta dělala v roce 1978 všechno pro to, aby se s diktátorem potkávala co nejméně. V královských zahradách prý tehdy při venčení psů dokonce záměrně volila trasu co nejdále od nemilého návštěvníka.

Čtěte také: Mayová odmítá zrušit Trumpovu návštěvu, navzdory milionové petici

Trump to schytává za výnos o migraci. Zastání však našel v Polsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články