Unikátní snímek umírající hvězdy. Při výbuchu se mění v prach a plyn

Teleskop zachytil zánik obří hvězdy

Unikátní snímek umírající hvězdy. Při výbuchu se mění v prach a plynNOVÉ
Přerod červeného trpaslíka OH 231.8+04.2 v planetární mlhovinu Foto: Foto: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy Schmidt
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Ojedinělý okamžik zániku vzdálené hvězdy se podařilo zachytit na fotografii z Hubbleova teleskopu. Snímek přerodu takzvaného červeného obra v planetární mlhovinu pak zveřejnily kosmické agentury NASA a ESA na svých internetových stránkách. 

Umírající hvězda, kterou astronomové evidovaly pouze pod číselným označením OH 231.8+04.2, se při mohutném výbuchu přetvořila do změti prachu a plynu. Z takzvaného červeného obra se tak během velmi krátké doby stane pouhá planetární mlhovina. 

Astronomům z americké kosmické agentury NASA se společně s jejich kolegy z Evropské kosmické agentury podařilo na snímku zachytit právě spektakulární výron žlutého plynu, který se do vesmíru vymrštil rychlostí přesahující jeden milion kilometrů za hodinu. 

Zachycený snímek je o to vzácnější, že celý proces přerodu trval velmi krátkou dobu. To vše navíc ve vzdálenosti více než 5 000 světelných let od planety Země. 

Čtěte také: Zemřel poslední člověk na Měsíci, astronaut Cernan. Měl českou maminku

Po havárii úspěch: Soukromá raketa Falcon 9 úspěšně vzlétla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články