Babiš online pokladny podcenil. EET musí vysvětlovat poslancům

Nervozní je už i koalice

Babiš online pokladny podcenil. EET musí vysvětlovat poslancůmNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš má před sebou perné týdny. Už v pondělí s ním chtějí koaliční partneři řešit přetrvávající spory u elektronické evidence tržeb, o dva dny později ho budou kvůli stejnému tématu zodpovídat poslanci na rozpočtovém výboru. ČSSD vadí opakované průtahy kolem zavádění online pokladen a opozice už se připravuje na hlavní souboj podzimu ve sněmovně. Ten odstartuje v polovině září. A TOP 09 s ODS mluví jasně: schválení EET nepřipustí.

Už začátkem března kritizovali koaliční partneři poprvé šéfa hnutí ANO Andreje Babiše za průtahy kolem zákona o elektronické evidenci tržeb. Norma, o níž ministr financí mluví jako o své vlajkové lodi, šla později do vlády i sněmovny. Teď ministerstvo oznámilo další odklad, nejméně do poloviny příštího roku, kdy by měl zákon vstoupit v účinnost. Konkrétně kvůli „eskalujícím útokům ze strany opozice“.

„Došlo na naše slova. Ministerstvo přípravu EET podcenilo, proto ty neustále průtahy. Já jen doufám, že tentokrát jde o poslední odsunutí. Věřím, že to do konce roku stihneme schválit, ale pak je tu ještě technická stránka té věci – tedy celé technické zajištění evidence. A tam jde o obrovský soubor dat, což také zabere nějaký čas,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD.

Podle něj čeká poslance z výboru už 2. září debata, kde by Babiš měl odpovědět na všechny výtky kolegů. „A já jsem sám zvědav, jak to vše vysvětlí,“ dodává Votava.

‚Online pokladny nepřipustíme‘

V polovině září se k online pokladnám dostane i sněmovna, která je má projednat ve druhém a následně ve třetím čtení. A ODS i TOP 09 už několik měsíců slibují, že udělají vše pro to, aby zákon sněmovnou neprošel. Ministerstvo přitom i po posunutí termínu počítá s tím, že zákon odsouhlasí sněmovna, Senát i prezident nejpozději do konce letošního roku.

„Ministerstvo to zdržení trapně svádí na kritiku opozice, ale ve sněmovně přitom zatím k žádnému zdržení nedošlo. Ono je ale vlastně jedno, od kdy Andrej Babiš účinnost toho zákona plánuje. My jeho přijetí jednoduše nepřipustíme,“ říká exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Myslím, že se ministerstvo financí tiše modlí, aby opozice zasáhla a nemuselo se tak ukázat, jak moc celý ten jeho projekt nefunguje,“ podotýká Kalousek.

„Zavedení registračních pokladen nepřinese zlepšení výběru daní ani ‚narovnání‘ podnikatelského prostředí, ale zbytečně sníží naši svobodu. Stát bude zase za naše peníze více řídit, evidovat, kontrolovat, regulovat, bude získávat zbytečné informace, co se kde kupuje a prodává, které jsou zneužitelné pro konkrétní ekonomické zájmy jednotlivců. Těch, kteří dokáží stát ve velkém využívat ve svůj prospěch,“ dodává předseda ODS Petr Fiala.

Opozice avizuje, že hlavní bitva nastane při třetím čtení. Tedy nejdříve začátkem října. Dá se tak očekávat, že online pokladny budou ve sněmovně spolu se státním rozpočtem hlavním tématem podzimu.

EET před krajskými volbami? Netaktické

Babiš ale neustálými průtahy kolem EET dostává koalici sám do kouta. I kdyby se totiž koaličním stranám podařilo na opozici vyzrát a schválily by zavedení online pokladen ještě do konce roku, vstoupí zákon v účinnost kolem července 2016. Tedy zhruba necelé tři měsíce před krajskými volbami.

A zavádět kontroverzní projekt mezi statisíce živnostníků a drobných podnikatelů jen pár týdnů před volbami, to není příliš taktické. Pro opozici by šlo o skvělou munici do předvolební kampaně. Dá se proto očekávat, že i kdyby se nevhodně naplánovaného termínu nezalekl sám Babiš, problém s tím budou mít minimálně jeho koaliční partneři. Zvláště když vidí, s jakými problémy se EET schvaluje.

„Myslím, že se ministerstvo financí tiše modlí, aby opozice zasáhla a nemuselo se tak ukázat, jak moc celý ten jeho projekt nefunguje,“ uzavírá Kalousek.

Čtěte také: Ministerstvo nestíhá, on line pokladny se o něco zdrží

Elektronickou evidencí tržeb chce ministerstvo financí bojovat s šedou ekonomikou. Podle výpočtů resortu evidence zvýší daňové inkaso o 10 až 12 miliard, vstupní investice i roční provozní náklady dosáhnou stovek milionů korun. Zavedení online pokladen se má zpočátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, tedy zhruba 60 tisíc podnikatelů. K nim se o pár měsíců později přidají i velkoobchod a maloobchod, tedy dalších asi čtvrt milionu podnikatelů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články