NOVÉ

Tři kulky a pět mrtvých radikálů. Britský odstřelovač zabránil masakru

,

Jednotky SAS na území islamistů

Témata: , , , , , ,

Až několik desítek civilistů zachránil britský odstřelovač z komanda SAS, které operuje na iráckých územích kontrolovaných Islámským státem. Třemi dobře mířenými výstřely se mu totiž podařilo zneškodnit pětičlenné komando islamistů, které se chystalo provést teroristický útok v nedalekém městě. Dva ze tří radikálů přitom zabila jejich vlastní sebevražedná vesta.

K vojenské operaci, která připomíná spíš scénu z počítačové hry, došlo před dvěma týdny poblíž iráckého Mosulu. Britská rozvědka zde tehdy podle listu Daily Express objevila improvizovanou továrnu, kde islamisté vyráběli výbušniny. Protože se továrna nacházela v zastavěné oblasti, nebylo možné ji vybombardovat. Velení proto na místo vyslalo alespoň komando SAS, aby situaci monitorovalo.

Jednoho dne si muži z elitní jednotky všimli pětice radikálů, která vycházela z továrny. Tři z pěti mužů na sobě i v horkém počasí měli dlouhé kabáty, což odstřelovači z SAS správně vyhodnotili jako snahu zakrýt sebevražedné vesty. Protože měli oprávněné obavy, že islamisté chtějí spáchat sebevražedný útok, požádali o povolení střílet a následně jeden ze členů komanda skutečně vystřelil.

První kulka zasáhla jednoho z islamistů do hrudi. Zásah způsobil výbuch jeho sebevražedné vesty a radikál na místě zemřel. Exploze zabila i dva ozbrojence, kteří trojici sebevražedných atentátníků doprovázeli. Druhá kulka zasáhla dalšího z atentátníků do hlavy. I on byl na místě mrtvý. Třetí radikál dopadl stejně jako ten první – po zásahu do hrudi explodovala jeho sebevražedná vesta, která ho rozmetala na kusy.

Později se potvrdilo podezření, že islamisté mířili do nedalekého města, kde se chtěli odpálit. Britský Daily Express k tomu poznamenává, že při sérii sebevražedných útoků mohlo zemřít až několik desítek nevinných Iráčanů.

Incident z irácké pouště vzbudil v Británii velký ohlas, protože odstřelovači z komanda SAS stačily jen tři výstřely k likvidaci pětičlenného komanda islamistů. O koho přesně se jedná, média pochopitelně nezmiňují. Uvádí jen to, že se jedná o vojáka s desetiletou praxí, který na radikály střílel ze vzdálenosti 800 metrů.

Nejedná se přitom o první úspěšnou misi příslušníků SAS na územích kontrolovaných Islámským státem. Například před nedávnem se veřejnost dozvěděla, že to byli právě muži z elitní jednotky SAS, kdo navedl letecký útok, při němž zemřel „Džihádista John“ – nechvalně proslulý popravčí Islámského státu, který se skrýval v syrské Rakce.

Čtěte také: Je džihádista John mrtev? USA na něj namířily letecký útok

VIDEO: Kluk hrál mrtvého, pak zachránil holčičku před ostřelovačem

Přejít na diskusi