Chod podniků a organizací je stále těsněji spjat s informačními a komunikačními technologiemi a spolu s tím výrazně rostou i hrozby, před nimiž je třeba se mít na pozoru. Mohou přijít zvenku, ale mohou přijít i zevnitř. Jednou z častých a velmi zákeřných vnitřních hrozeb je podcenění významu zálohování dat.

 

Provoz IT je záležitostí dlouhodobou a povětšinou i velice nákladnou. Začíná investicemi do přípravy prostor a infrastruktury a pokračuje nikdy nekončícími náklady vlastní provoz. Mnohem jednodušší, praktičtější a v dlouhodobém horizontu i výrazně levnější je proto přenést svoje servery, aplikace a data do datového centra spolehlivého poskytovatele a svěřit je odborníkům, než se o ně starat ve vlastní režii.

 

Nové technologie a jejich dostupnost širokým vrstvám obyvatel působí změny v chování lidí. Mění se způsoby práce, komunikace, výrazných změn doznávají rovněž obchodní modely. Mobilita, globalizace, ostrá konkurence, složité politické a ekonomické prostředí i přesun válečných konfliktů do kyberprostoru vytvářejí zcela nové požadavky na bezpečnost informačních a komunikačních technologií. Je nezbytné je nejenom akceptovat, ale také osvojit.

 

Přístup zaměstnanců a především jejich chování na internetu je dnes jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují chod, výkonnost a efektivitu podniku. Omezení přístupu ke zdrojům, které zaměstnanec bezprostředně nepotřebuje k výkonu své práce, nejen výrazně snižuje riziko zavlečení virů a dalších škodlivých programů do informačního systému, ale obvykle vede i k  znatelnému růstu produktivity práce.

 

Bez internetu a elektronické komunikace se dnes neobejde nikdo, od nadnárodních korporací až po osoby samostatně výdělečně činné. I většina úřadů dnes již komunikuje elektronicky a legislativa, především ta nově připravovaná, již jaksi automaticky počítá s tím, že subjekt je k internetu připojen. Jenže, co vlastně znamená mít připojení k internetu?

 

GolfProfi je síť specializovaných obchodů a e-shopu pro golfové vybavení. Před deseti léty společnost začínala jako e-shop, později otevřela malou prodejnu v Praze Nuslích. Dnes prostřednictvím tří kamenných prodejen v Praze, v Brně a v Ostravě a jednadvaceti prodejen přímo na golfových hřištích nabízí široký sortiment golfového vybavení, doplňků, míčků, vozíků, ale i módního golfového oblečení, poskytuje zákaznický servis a poradenské služby. Bez spolehlivého IT a kvalitního připojení se…

 

Baumit je mezinárodně působící rodinný podnik se sídlem v Rakousku. Vyrábí a prodává stavební hmoty pro fasády, omítky a potěry, výrobky pro hrubou stavbu, lepení obkladů a dlažeb, zahradní úpravy a zpevnění plochy a současně poskytuje zákazníkům komplexní podporu. Zastoupení v České republice sídlí v Brandýse nad Labem, provozovny jsou v Čakovicích u Prahy, v Dětmarovicích na severní Moravě a v Modřicích u Brna.

 

Nejznámější a nejpoužívanější český internetový portál Seznam.cz není třeba nijak zvlášť představovat. Na internetu nabízí informace, zábavu i komunikační možnosti, poskytuje klientům efektivní reklamu a podporuje jejich podnikání. Vznikl v roce 1996 a v současné době je jedním z nejsilnějších internetových médií v České republice, které denně navštíví bezmála tři miliony lidí.