Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Pohrozil jim odebráním licencí. ČTÚ to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Vodafone podle svého sdělení ceny snížil již v loňském roce, O2 chce úpravu provést ve stanovené lhůtě.

,
NOVÉ

Zlevní data?

 

Komplikované placení

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET), zruší možnost platby kartou, aby se této povinnosti vyhnuly. Implementace systému by pro internetové obchody byla totiž příliš nákladná. Dnes to řekl Michal Bilka, který má zavedení EET na starosti v největším tuzemském slevovém portálu Slevomat.cz. Platbu kartou využívá zhruba sedm procent zákazníků.

Tvrdý brexit

Británie si přeje mít po brexitu „odvážnou a ambiciózní“ obchodní dohodu s Evropskou unií. Prohlásila to ve čtvrtek na ekonomickém fóru v Davosu britská premiérka Theresa Mayová. Oznámila přitom, že v očekávání dohody s unii Británie již začala vyjednávat své budoucí obchodní vztahy i s Novým Zélandem, Austrálií a Indií.

 

Skupina Veolia Energie v České republice investovala v loňském roce přes 600 milionů korun do další modernizace a rekonstrukce svých energetických zařízení. Část těchto prostředků byla použita na investice do pokračujících ekologizací jednotlivých provozů, jejichž cílem je především zlepšení ovzduší na Ostravsku a Karvinsku. Velká část finančních prostředků však byla také investována na obnovu rozvodných sítí, předávacích stanic a budování domovních stanic. Všechny tyto činnosti skupiny Veolia…

POSTAVÍ STOVKY BYTŮ

Areál bývalého pivovaru v pražských Nuslích získala investiční skupina Penta. Na místě plánuje postavit novou čtvrť za dvě miliardy korun. Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny. Cenu, kterou za tři hektary pozemků v širším centru metropole zaplatila, Penta nezveřejnila.

Další omezování podnikání?

Jako „úplnou pitomost“ hodnotí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý návrh Prahy 1 na omezení otevírací doby zdejších restaurací kvůli hluku. „Proč by se měli podnikatelé omezovat v otevírací době? Navíc právě na Praze 1, kde je největší poptávka,“ komentoval to pro Echo24 Dlouhý. Plošnou noční otevírací dobu restaurací a pohostinských restaurací, kterou radnice Prahy 1 žádá, odmítá také primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Konec levných hypoték

Vlastní bydlení se stane pro některé zase o něco méně dostupnější. Pokud člověk nebude mít našetřeno, nedosáhne na hypotéku. Banky totiž začínají ceny hypoték zvyšovat a úvěry budou pokrývat menší část nemovitosti. Minulý rok přitom úrokové sazby zažily své historické minimum. Na vině je podle bank zákon o spotřebitelském úvěru, ale také doporučení České národní banky.

Zákaz obchodu s Íránem

České firmy přicházejí kvůli zákonu zakazujícímu dodávky pro íránskou elektrárnu Búšehr o zakázky. Evropská unie přitom v souvislosti s uvolňováním sankcí vůči Íránu podobná omezení již odstranila, uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten proto vyzval dopisem všechny předsedy poslaneckých klubů, aby zákon zrušili. Normu v prvním čtení projednává Sněmovna.

Praha 1 chce dál prosazovat jednotnou zavírací dobu restaurací. Návrh Prahy 2 na omezení provozu v jedné problémové lokalitě magistrát minulý týden zamítl. Zastupitelstvo Prahy 1 proto žádá magistrát, aby ho informoval, jak chce v příštích letech rušení pořádku a nočního klidu řešit. Radnice o stanovení otevírací doby vyhláškou požádala v roce 2014.

,
NOVÉ

Dá se v Česku podnikat?

 

Slavný zimní areál

Akciová společnost Sportovní areál Harrachov, za níž stojí vlivný lobbista Miroslav Jansta, se chystá na výhodný obchod. Poté, co od státu získala zimní sportoviště se stejným jménem, se chystá i na převzetí pozemků, na nichž stojí tamní skokanské můstky. Ještě před několika měsíci přitom mezi společností a státem probíhaly spory o výši nájmu, který firma odmítala zaplatit. Nyní se však zcela nečekaně obě strany dohodly na prodeji pozemků, navíc za nižší částku, než se původně předpokládalo. Na…

NEJISTÝ VÝVOJ KORUNY

České koruně hrozí ještě další oslabení poté, co za necelé tři měsíce patrně skončí Česká národní banka s intervencemi. Přestože mnozí investoři očekávají, že koruna naopak posílí. Prohlásil to guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy. 

Přeměna centra

Společnost IMMOFINANZ přivádí na český trh svou značku nákupních center VIVO! Proces rebrandingu nákupního centra Park Hostivař, který obsahoval také změnu loga a názvu, začal už před koncem roku 2016. Park Hostivař se stal prvním nákupním centrem VIVO! v Praze a nese jméno VIVO! Hostivař. Proces vytváření značky VIVO! v sobě kromě kompletní vizuální identity zahrnuje modernizaci interiérů a standardizaci kvality.

ROZHODNOU ANTIMONOPOLNÍ ÚŘADY

Skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka koupila 11 velkých obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Cenu společnost neuvedla, podle Forbesu se ale pohybuje kolem 650 milionů eur (17,5 miliardy korun). Jde tak o největší akvizici skupiny, musí ji ale ještě odsouhlasit antimonopolní úřady v jednotlivých zemích.

Pojišťovací skupina posiluje

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer bude hlavním ekonomem pojišťovací skupiny Generali CEE Holding a také členem dozorčí rady České pojišťovny. Serveru Roklen24 to potvrdil mluvčí Generali CEE Holding Josef Hlinka.